Kırsal alanda sosyal bilgiler eğitimi: Deneyimler, sorunlar ve öneriler
Social studies education in rural areas: Experiences, problems and suggestions
  1. Tez No: 955896
  2. Yazar: SERDAR SARIYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE FİGEN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Kırsal alan geçmişten günümüze araştırmalara, kalkınma projelerine konu olan kesimlerdir. Kırsal alanda yaşayan öğrencilerin günlük yaşamlarında sağlıklı sosyalleşme becerisini kazandıran temel ders Sosyal Bilgiler dersidir. Sosyal Bilgiler eğitiminin kırsal alanda etkisinin her yönüyle tüm paydaşlarıyla irdelenmesi son derecede önemlidir. Bu araştırmanın amacı, kırsal bağlamda sosyal bilgiler eğitiminin gerçekleşme sürecine yansıyan temel dinamikleri, öğretmen, öğrenci ve veli deneyimlerine dayalı olarak anlamlandırmaktır. Bu araştırma, karma araştırma yöntemi, ardışık keşfedici deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda, 2021–2022 Öğretim yılı güz döneminde Kütahya ilinin 13 ilçesinde görev yapan 21'i sosyal bilgiler öğretmeni, 12'si sınıf öğretmeni, 16 öğrenci ve 16 veli olmak üzere toplamda 65 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin içerik analiziyle öğretmenlere anket uygulanmıştır. Nicel veriler betimsel istatistik tekniği yoluyla nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, kırsalda sosyal bilgiler eğitiminin; ailelerin sosyo-ekonomik özellikleri, öğrencilerin ilgi ve hazırbulunuşluk düzeyleri, bilgi, beceri ve yeterlikleri, kırsal çevrenin fiziksel ve sosyokültürel koşulları, merkezi eğitim programı ve öğretmenin rolü ve mesleki yeterlikleri gibi çok boyutlu dinamiklerden etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, kırsalda sosyal bilgiler eğitiminin niteliğini artırmak amacıyla; programın kırsal alana uyumunun güçlendirilmesi, öğretmen desteğinin artırılması ve öğrenci katılımını teşvik eden yöntemlerin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rural areas have been the subject of research and development projects from the past to the present. The basic course that enables students living in rural areas to acquire healthy socialisation skills in their daily lives is Social Studies. It is extremely important to examine the impact of Social Studies education in rural areas in all its aspects with all stakeholders. The aim of this study is to understand the fundamental dynamics reflected in the implementation process of Social Studies education in a rural context, based on the experiences of teachers, students, and parents. This study was conducted using a mixed research method in a sequential exploratory design. In the qualitative dimension of the research, semi-structured interviews were conducted with a total of 65 people, including 21 social studies teachers, 12 classroom teachers, 16 students, and 16 parents working in 13 districts of Kütahya province during the autumn semester of the 2021–2022 academic year. A questionnaire was administered to teachers based on content analysis of the data obtained from the interviews. Quantitative data were analysed using descriptive statistical techniques, while qualitative data were analysed using content analysis. The research concluded that social studies education in rural areas is influenced by multidimensional dynamics such as the socio-economic characteristics of families, students' interest and readiness levels, knowledge, skills and competencies, the physical and socio-cultural conditions of the rural environment, the national curriculum, and the role and professional competencies of teachers. In this regard, in order to improve the quality of social studies education in rural areas, it is recommended that the programme be made more suitable for rural areas, teacher support be increased, and methods that encourage student participation be promoted.