Sanat eğitimi alan gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerinin deneyimlerine dayalı disiplinlerarası a/r/tografik sorgulama
An interdiciplinary a/r/tographic inquiry based on the experiences of gastronomy and culinary arts students with a background in art education
- Tez No: 955898
- Danışmanlar: PROF. NECLA COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Güzel Sanatlar, Education and Training, Gastronomy and Culinary Arts, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde beslenme bir ihtiyaç olmasının yanında sunulmasında yeni yöntemler keşfedilmesine bağlı olarak görsel yönüyle de çekici olanın tercih edildiği bir dönüşüm geçirmiştir. Dijital teknolojilerin ve kitle iletişim araçlarının kullanım alanının genişlemesi yiyeceklerin görsel yönünün daha fazla ön plana çıkmasını sağlamıştır. Bu bağlamda Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin tabak sunumlarını oluştururken geçirdikleri yaratıcı süreçleri sorgularken araştırmacının öznel sorgulamalarının ve öğrenmelerinin de yer aldığı bir araştırma planlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz döneminde açılan“Tabak Tasarımı”dersini ve aynı eğitim öğretim yılının bahar döneminde yapılan“Tabaktaki Hayalim”etkinliğinin gözlenmesini, öğrenci görüşlerini ve araştırmacının tüm bu sürece ilişkin öznel sorgulamalarını kapsamaktadır. Araştırma sürecinde 10 katılımcı öğrenci yer almıştır. A/r/tografi yöntemiyle yapılan araştırmaya ilişkin bulgular tematik analizle çözümlenmiş, rizomatik ilişkisellikleri ve bu bağlamdaki anlamlandırmalarına da değinilmiştir. Uygulama süreçlerine ilişkin geçirilen yaratıcı süreçleri ve bu süreçlere dahil olan unsurların ilişkisel anlamlandırmalarını sorgulama ve deneyimleme yoluyla“Tabak Tasarımı Dersi”,“Tabaktaki Hayalim Etkinliği”ve“Araştırmacının A/r/tografi Sürecine İlişkin Anlamlandırmaları”temalarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, beyond being a basic need, nutrition has undergone a transformation in which visually appealing food presentations are increasingly preferred, driven by the discovery of new methods of presentation. The expanding use of digital technologies and mass communication tools has brought the visual aspect of food into greater prominence. In this context, a study was designed to investigate the creative processes of Gastronomy and Culinary Arts students as they prepared plate presentations, while also incorporating the researcher's own subjective inquiries and learnings. The research includes the Plate Design course offered in the fall semester of the 2021-2022 academic year, the My Dream on a Plate workshop held in the spring semester of the same academic year, student opinions and the researcher's subjective inquiries about the whole process. The study involved 10 student participants. The findings of the research, conducted using the a/r/tographic method, were analyzed through thematic analysis, with emphasis placed on rhizomatic relationships and their contextual interpretations. Through questioning and experiencing the creative processes related to the implementation processes and the relational interpretations of the elements involved in these processes, the results of the themes of“Plate Design Lesson”,“My Dream on a Plate Activity”and“Researcher's Interpretations of the A/r/tography Process”were reached.