Esnek ve kaba kümelerin karma yapıları ve uygulamalar
Hybrid structures of soft and rough sets and applications
- Tez No: 955920
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN OSMAN ATAGÜN, DOÇ. DR. HÜSEYİN KAMACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalı¸smasında, ters pozitif esnek küme kavramı tanımlanmı¸s, bu kavram yardımıyla bir benzerlik ölçüsü ve esnek kümeler tarafından üretilmi¸s bulanık kümeler kavramı elde edilmi¸stir. Esnek kümelerde tanımlanmı¸s benzerlik ölçüsü, esnek kümeler üzerinde tanımlı olan di˘ger benzerlik ölçüleri ile kar¸sıla¸stırılmı¸stır. Ayrıca bu benzerlik ölçüsü esnek kümeler tarafından üretilmi¸s bulanık kümeler yardımı ile bulanık benzerlik ölçüleriyle de kar¸sıla¸stırıl mı¸stır. Denklik kümesi kavramı tanımlanmı¸s ve bu kavram yardımıyla kaba kümeler yeniden karakterize edilmi¸stir. Sonrasında kaba kümeler üzerinde benzerlik ölçüsü tanımlanmı¸s ve benzerlik ölçüsü ile deprem anında arama kurtarma ekiplerinin nasıl da˘gıtılaca˘gına yönelik bir uygulama yapılmı¸stır. Uyum kavramının matematiksel modellemesi bulanık kümeler yardımıyla elde edilmi¸s ve uygulaması yapılmı¸stır. Son olarak uyum kavramı bulanık esnek kümelere geni¸sletilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of inverse positive soft set is defined and with the help of this concept, a similarity measure and the concept of fuzzy sets generated by soft sets are obtained. The similarity measure defined in soft sets is compared with other similarity measures defined on soft sets. In addition, this similarity measure is compared with fuzzy similarity measures with the help of fuzzy sets generated by soft sets. The concept of equivalence set is defined and rough sets are recharacterized with the help of this concept. Then, similarity measure is defined on rough sets and its applied to modeling on how to distribute search and rescue teams in case of an earthquake with the similarity measure. The mathematical modeling of the concept of fitting is obtained with the help of fuzzy sets and its application is made. Finally, the concept of fitting is expanded to fuzzy soft sets.