Effects of manual therapy combıned wıth physıotherapy on mechanıcal propertıes of muscles and physıcal functıonıng of joınts ın patıents wıth spınal accessory nerve ınjury
Spinal aksesuar sinir hasarı olan hastalarda fizyoterapi ile birlikte uygulanan manuel terapinin kasların mekanik özellikleri ve eklemlerin fiziksel fonksiyonları üzerine etkileri
  1. Tez No: 955919
  2. Yazar: FERHAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FETHİ OKYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Omuz ve boyun disfonksiyonları, spinal aksesuar sinir hasarına bağlı olarak hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, baş ve boyun kanseri hastalarında manuel terapi ile standart fizyoterapinin birlikte uygulanmasının, kasların mekanik özellikleri, boyun ve omuz fonksiyonu, ağrı şiddeti ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Bu prospektif, randomize, kontrollü ve çift kör klinik çalışma, Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalında yürütülmüştür. Toplam 26 katılımcı iki gruba randomize edilmiştir: Kontrol grubu (n=11) [yaş: 52(16), cinsiyet:6 erkek ve 5 kadın] terapötik egzersizler, skar doku masajı ve eğitimden oluşan standart fizyoterapi programı almıştır. Uygulama grubu (n=10) [yaş: 53(17), cinsiyet: 4 erkek ve 6 kadın] ise, standart fizyoterapiye ek olarak, yumuşak doku, miyofasyal gevşetme ve mobilizasyon tekniklerini içeren manuel terapi almıştır. Üst trapez ve sternokleidomastoid kaslarının mekanik özellikleri, boyun ve omuz aktif hareket açıklığı, omuz ağrısı şiddeti- disabilite ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shoulder and neck dysfunctions resulting from spinal accessory nerve injury impair quality of life. This study aimed to investigate the effects of manual therapy in combination with standard physiotherapy on the mechanical properties of muscle, neck and shoulder function, pain intensity, and health-related quality of life in head and neck cancer patients. This prospective, randomized, controlled, double-blind clinical trial was conducted at Department of otorhinolaryngology head and neck surgery. A total of 26 participants were randomized into two groups: The control group (n=11) [age: 52(16), gender: 6 male and 5 females] received standard physiotherapy including therapeutic exercises, scar tissue massage, and education. The intervention group (n=10) [age: 53(17), gender: 4 male and 6 females] received manual therapy consisting of soft tissue, myofascial release and mobilization techniques in combination with standard physiotherapy. Outcome measures were mechanical properties of muscle, neck and shoulder active range of motion, shoulder pain intensity and disability, and quality of life.