Antrenörlerin örgütsel miyopi düzeylerinin incelenmesi
Examining the organizational myopia levels of coaches
- Tez No: 955925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM ÇEVİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda görev yapan antrenörlerin örgütsel miyopi düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde antrenör olarak görev yapan 412 personel oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 385 takım ve bireysel spor antrenörü oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu ve Örgütsel Körlük Ölçeği (ÖKÖ) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler bilgisayar destekli veri çözümleme programı (SPSS ) istatistiksel paket programlarında analiz edilmiştir. Veri setinin birden fazla bağımlı değişken ile birden fazla bağımsız değişken arasında analiz edilecek olduğu tespit edilmiş ve bu sebeple çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) için normallik testleri yapılmıştır..Örneklemden alınan veriler ve yapılan korelasyon analizi doğrultusunda; Örgütsel Körlük Ölçeğinin alt boyutları arasındaki bireysel ve rutinlik düzeyleri ortalamaları benzerken, Örgütsel Etkenler ortalaması diğer faktörlerden daha yüksek olduğu görülmektedir. Tüm faktörler için C'Alpha değerleri 0,820'nin üzerinde olup, bu da ölçümlerin güvenilir olduğunu göstermektedir. Araştırmanın bulguları, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma yılı, kurumda çalışma süresi, antrenörlük kademe derecesi ve milli takım düzeyinde antrenörlük gibi değişkenlerin örgütsel körlük üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma, antrenörlerin örgütsel körlük durumlarının karmaşık ve çok boyutlu olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle eğitim durumu, yaş ve deneyim gibi bireysel değişkenler, antrenörlerin algılarını etkileyen önemli unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Örgütsel körlüğü azaltmak amacıyla, antrenörlerin sürekli eğitim ve mesleki gelişim fırsatlarına yönlendirilmesi, spor organizasyonlarının yönetim stratejilerini güçlendirebilir. Ayrıca, cinsiyet ve medeni durum gibi demografik faktörlerin de dikkate alındığı daha kapsamlı araştırmalar, örgütsel dinamiklerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Gelecek çalışmalar, bu konular üzerinde derinlemesine incelemeler yaparak, spor sektöründe örgütsel körlüğü azaltmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of organizational myopia among coaches working at the Ministry of Youth and Sports. The study population consists of 412 coaches employed at the Ankara Provincial Directorate of Youth and Sports. The sample comprises 385 team and individual sports coaches selected through a simple random sampling method.As data collection tools, a Personal Information Form and the Organizational Blindness Scale (OBS) were utilized. The collected data were analyzed using the SPSS statistical software package. Given that the data set included multiple dependent and independent variables, normality tests were conducted to ensure suitability for multivariate analysis of variance (MANOVA).Based on the data obtained from the sample and the correlation analysis conducted, it was observed that the mean scores for the individual and routinization subdimensions of the Organizational Blindness Scale were similar, while the mean score for organizational factors was higher than the other dimensions. The Cronbach's Alpha values for all factors were above 0.820, indicating that the measurements were reliable.The findings of the study revealed the effects of variables such as age, gender, marital status, educational background, years of professional experience, duration of employment at the institution, coaching certification level, and experience in coaching at the national team level on organizational blindness.In conclusion, this study demonstrates that the organizational blindness of coaches is complex and multidimensional. Particularly, individual variables such as educational level, age, and experience emerge as significant factors influencing coaches' perceptions. In order to reduce organizational blindness, encouraging coaches to participate in continuous education and professional development opportunities could strengthen the management strategies of sports organizations. Furthermore, conducting more comprehensive studies that consider demographic factors such as gender and marital status may contribute to a better understanding of organizational dynamics. Future research that delves deeper into these issues may support the development of strategies aimed at reducing organizational blindness in the sports sector.