Kamu-özel sektör iş birliği yatırım projelerinin ve geleneksel kamu yatırım projelerinin denetlenmesi
Audition of public-private partnership investment projects and traditional public investment projects
  1. Tez No: 955988
  2. Yazar: İREM ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP VURAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir ülkenin kalkınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gerçekleştirilen kamu yatırımları, ulusal kalkınma stratejileri doğrultusunda ülkelerin bütçe kaynaklarının kullanımıyla faaliyet gösteren yatırımlardır. Kamu yatırımları, toplumun ihtiyaç duyduğu ve gelecek nesillere aktarımı sağlanacak eğitim, sağlık, altyapı gibi büyük ölçekli projelerin hayata geçirilmesi için kullanılmaktadır. Maruz kalınan neoliberal eleştirilerle birlikte dünyadaki pek çok ülkede gerçekleşen, devletin kendi bünyesinden karşılayamadığı ekonomik maliyetler, yatırımların Kamu Özel Sektör İş Birliği yöntemi kullanılarak yapılmasında büyük ölçüde etkili olmuştur (Canbaz,2019). Günümüzde ise Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) uygulamaları altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi adına kullanımı yaygınlaşan bir model haline gelmiştir (Eriçok, 2023). Bu projeler, kamunun kaynaklarını etkin kullanma ve hizmet sağlama amacı taşırken, sahip olduğu birçok kalem ve teferruatlı içeriği nedeniyle beraberinde denetim ve kontrol mekanizmalarını gerektirmektedir. Geleneksel Kamu Yatırım Projeleri ve KÖİ yatırım projelerinin denetlenmesi kaynakların etkin kullanımı, risk yönetimi, şeffaflık, hesap verilebilirlik, toplumsal güven ve itibar açsından önem arz edecektir. Bu denetim süreçleri, projelerin başarılı bir şekilde yönetilmesini ve kamunun çıkarlarının korunmasını sağlamak için gereklidir. Bu tezde, Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) yatırım projelerinin ve Geleneksel Kamu Yatırım projelerinin denetlenmesi süreçlerini, mevcut denetim mekanizmalarını analiz edilecektir. Denetimlerin etkinliğini ve zayıf yönlerini belirleyerek iki farklı modelin performansını değerlendirmeyi ve etkin denetim mekanizmalarının geliştirilmesine yönelik kapsamlı bir analiz sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Public investments made in order to meet the development needs of a country are investments that operate by using the budgetary resources of countries in accordance with national development strategies. Public investments are used for the implementation of large-scale projects such as education, health, infrastructure, which are needed by society and will be transferred to future generations. Along with the neoliberal criticisms that have been exposed, the economic costs that have taken place in many countries around the world, which the state cannot meet on its own, have been largely effective in making investments using the Public-Private Sector Cooperation method (Canbaz, 2019). Nowadays, Public Private Sector Cooperation (PPP) applications have become a widespread model to be used in order to meet infrastructure needs (Eriçok, 2023). While these projects aim to use public resources effectively and provide services, they also require audit and control mechanisms due to the many items and detailed content they have. The audit of traditional Public Investment Projects and PPP investment projects will be important in terms of effective use of resources, risk management, transparency, accountability, social trust and reputation. These audit processes are necessary to ensure the successful management of projects and the protection of public interests. In this thesis, the audit processes of Public-Private Partnership (PPP) investment projects and Traditional Public Investment projects, the existing audit mechanisms will be analyzed. It aims to evaluate the performance of two different models by determining the effectiveness and weaknesses of audits and to provide a comprehensive analysis for the development of effective audit mechanisms.