Avrupa Birliği'nde kamu-özel işbirliği projeleri: Sermaye piyasasının rolü
Public-private partnership projects in European Union: The role of capital markets
- Tez No: 603185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL AKÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kamu kaynaklarının kısıtlı olduğu mevcut ortamda özel sektör kaynaklarının altyapı yatırım projelerine entegre edilmesinin sağlanması amacıyla başta AB kurumları olmak üzere tüm politika yapıcılar tarafından KÖİ projelerine özel önem verilmiştir. Ancak 2008 yılında yaşanan global finansal kriz sonrasında KÖİ projelerinin geleneksel finansman kaynağı olan ticari bankaların uzun dönemli KÖİ projelerine olan risk algısı büyük ölçüde değişmiştir ve doğal olarak finansman sağlama isteği azalmıştır. Bu durum AB kurumlarını ve ülkelerini alternatif finansman kaynakları arayışına itmiştir. Sonuç olarak KÖİ projeleri finansmanında çoğunlukla tamamlayıcı rol üstlenen tahvil finansmanı yöntemi bir sermaye piyasası kaynağı olarak klasik ticari banka kaynaklarına en iyi alternatif olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı sermaye piyasası kaynaklarının bir başka deyişle tahvil finansmanı yönteminin AB KÖİ piyasasındaki rolünün belirlenmesidir. Bu amaçla öncelikle KÖİ projelerinin mevcut durumu ve altyapı yatırım piyasasındaki payı piyasa gerçekleşmeleri dikkate alınarak ortaya konmuştur. Daha sonra literatür taraması ve proje uygulama sonuçları dikkate alınarak proje finansmanı ve tahvil finansmanı yöntemlerinin yapısal ve karakteristik özellikleri, KÖİ piyasasındaki mevcut durumu ve ilgili finansman yöntemlerine ilişkin son yıllarda yaşanan gelişmeler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçların KÖİ projeleri finansmanında optimal finansman yapılarının oluşturulmasına ilişkin karar süreçlerine katkı sağlaması açısından faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the current environment where public resources are limited, special attention has been given to PPP projects by policy makers, primarily EU institutions to ensure the integration of private sector resources into infrastructure projects. However, after the global financial crisis in 2008, commercial banks which are the traditional source of financing for PPP projects, have changed their risk perception on PPP projects and naturally their demand for financing has decreased. This situation has pushed the EU institutions and countries to seek alternative sources of finance. Consequently, the bond financing(BF) method, which mostly plays a complementary role in the financing of PPP projects, has started to be considered as the best alternative to classical commercial bank funds as a capital market resource. The aim of this study is to determine the role of capital market resources in other words, BF method in the EU PPP market. For this purpose, the current situation of PPP projects and their share in the infrastructure investment market have been determined by taking account of the market realizations. Considering the literature review and project implementation results, the structural and characteristic features of project finance(PF) and BF methods, the current situation of them in the PPP market and the developments in the related financing methods especially in recent years have been evaluated. Finally, it is considered that the results obtained from the study will be beneficial in terms of contributing to the decision-making processes for the establishment of optimal financing structures of PPP projects.