Tıbbi önemi olan ve süs bitkisi olarak kullanılan Oxalis triangularis A.St.-Hil.'in in vitro çoğaltımı
In vitro reproduction of Oxalis triangularis A. St.-Hil., used as an original plant with medical importance
  1. Tez No: 956011
  2. Yazar: IBRAHIM ISMAEL IBRAHIM MARUSH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, mor yaprakları ve benzersiz fototropik davranışıyla dikkat çeken tıbbi ve süs bitkisi Oxalis triangularis A.St.-Hil'in in vitro microçoğaltım yöntemi araştırılmıştır. Laboratuvar ortamında yetiştirilen sağlıklı bitkilerden elde edilen yaprak ve yaprak sapı eksplantları tez materyali olarak kullanılmıştır. Yapılan birçok sterilizasyon denemeleri sonucunda %100 steril ve %80 sağlıklı eksplantlar, 1 dk. %70 ethanol ve 1dk. %0,5 NaOCl'de bekletme işlemleri ile elde edilmiştir. Steril eksplantlar, farklı konsantrasyonda ve kombinasyonda benzil amino pürin ve naftalen asetik asit bitki büyüme düzenleyicileri içeren, bunlar; M1 (0,5 mg/L BAP), M2 (0,5 mg/L BAP + 0,5 mg/L NAA), M3 (0,5 mg/L BAP + 1 mg/L NAA), M4 (0,5 mg/L BAP + 2 mg/L NAA), M5 (1 mg/L BAP) Murashige ve Skoog (MS) ortamlarına steril kabinde aktarılmışlardır. Kültür işlemleri, 24±2°C sıcaklık, 4000 lüks ışık şiddetinde, 16 saat aydınlık/8 saat karanlık döngüsü uygulanan bitki büyüme odasında yapılmıştır. Eksplantlarda oluşan morfolojik değişimler gözlenmiş, elde edilen veriler Minitab istatistiksel analiz programı kullanılarak değerlendirilmiştir. En iyi sonuçlar yaprak eksplantlarında 0,5 mg/L BAP 2 mg/L NAA uygulamasında elde edilmiştir. İstatistiksel analizlerine göre eksplant başına sürgün sayısı ortalaması 5,67 a ±2,43 adet ve eksplant başına yaprak sayısı 4,00 a ±1,86 adet olarak belirlenmiştir. Elde edilen sürgünler 0,5 mg/L NAA içeren MS besin ortamında köklendirilmiştir. Tıbbi ve ekonomik açıdan değerli olan Oxalis triangularis A.St.-Hil'in in vitro koşullarda üretiminin araştırıldığı bu çalışma sonucunda elde edilen veriler, bitki ile ilgili yapılabilcek temel bilimler, genetik ve mikroçoğaltım gibi birçok çalışmaya yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the in vitro micropropagation method of Oxalis triangularis A.St.-Hil, a medicinal and ornamental plant that draws attention with its purple leaves and unique phototropic behavior, was investigated. Leaf and petiole explants obtained from healthy plants grown in laboratory environment were used as thesis material. As a result of many sterilization experiments, 100% sterile and 80% healthy explants were obtained in soaking them in 70% ethanol for 1 min and 0.5% NaOCl for 1 min. Sterile explants were transferred to Murashige and Skoog (MS) media containing benzyl amino purine and naphthalene acetic acid plant growth regulators in different concentrations and combinations, namely; M1 (0.5 mg/L BAP), M2 (0.5 mg/L BAP + 0.5 mg/L NAA), M3 (0.5 mg/L BAP + 1 mg/L NAA), M4 (0.5 mg/L BAP + 2 mg/L NAA), M5 (1 mg/L BAP) in a sterile cabinet. Culture procedures were carried out in plant growth chamber with a temperature of 24±2°C, a light intensity of 4000 lux and a 16-hour light/8-hour dark cycle. Morphological changes in the explants were observed and the obtained data were evaluated using the Minitab statistical analysis program. The best results were obtained in leaf explants with 0.5 mg/L BAP and 2 mg/L NAA application. According to statistical analysis, the average number of shoots per explant was determined as 5.67 a ±2.43 and the number of leaves per explant was determined as 4.00 a ±1.86. The obtained shoots were rooted in MS nutrient medium containing 0.5 mg/L NAA. The data obtained as a result of this study, which investigated the in vitro production of Oxalis triangularis A.St.-Hil, which is medically and economically valuable, is of a guiding nature for many studies such as basic sciences, genetics and micropropagation that can be done about the plant.