Gh- simetrik türevi kullanan aralık değerli çok amaçlı fonksiyonlar ile e-konveks aralık değerli programlama problemleri için optimallik koşulları
Optimality conditions for interval-valued multi-objective functions using gh-symmetric derivative in e-convex interval-valued programming problems
  1. Tez No: 956021
  2. Yazar: NİLAY ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YALÇIN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmada ele alınan konunun tarihî gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın daha anlaşılır olması için gerekli olan bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, reel ve aralık değerli fonksiyonlarda gH-türev ve gH-simetrik türev kavramları tanıtılarak, bunların kendine özgü özellikleri ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler örnekler ve teoremlerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, aralık değerli çok amaçlı programlama problemlerinde, gH-simetrik türev kavramı kullanılarak LR sıralama ilişkisi altında Fritz John tipi optimallik koşulları açıklanmıştır. Beşinci bölümde, E-konveks fonksiyon ve E-konveks küme kavramları tanıtılarak, bunların kendine özgü özellikleri ve aralarındaki ilişkiler teoremlerle açıklanmıştır. Altıncı bölümde, E-konveks aralık değerli programlama problemlerinde, gH-simetrik türev kavramı kullanılarak LU sıralama ilişkisi altında Fritz John tipi optimallik koşulları verilmiştir. Son bölüm olan yedinci bölümde ise, çalışma süresince yararlanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of six chapters. In the rst chapter, the historical develop ment of the subject discussed in the study is mentioned. In the second chapter, some basic notions necessary for a better understanding of the study are given. In the third chapter, the concepts of gH-derivative and gH-symmetric derivative for real valued and interval valued functions are introduced, and their properties as well as the relationships between these concepts are explained through examples and theo rems. In the fourth chapter, using the concept of gH-symmetric derivative in interval valued multi objective programming problems, Fritz John type optimality conditions under the LR ordering relation are explained. In the fth chapter, the concepts of E-convex function and E-convex set are introduced, and their properties as well as the relationships between these concepts are explained through theorems. In the sixth chapter, using the concept of gH-symmetric derivative in E-convex interval valued multiobjective programming problems, Fritz john type optimality conditions under the LU ordering relation are explained.