Sağlıklı yaş alma merkezinde takip edilen yaşlıların yerinde yaşlanma memnuniyeti ile klinik kırılganlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between aging in place satisfaction and clinical frailty levels among older adults followed up at a healthy aging center
  1. Tez No: 956022
  2. Yazar: GÖZDE ÇEBİ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. DEMET MERDER, DOÇ. DR. NİL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, Sağlıklı Yaş Alma Merkezi'nde takip edilen yaşlı bireylerin yerinde yaşlanma memnuniyeti ile klinik kırılganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Kesitsel- analitik tanımlayıcı nitelikteki araştırma, SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Sağlıklı Yaş Alma Merkezinde 10.01.2025 ile 01.04.2025 tarihleri arasında izlenen 115 hastadan yüz yüze veya telefon yoluyla anket tekniği uygulanarak tamamlanmıştır. Araştırmacılar tarafından düzenlenen veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik verilerden oluşan anket formu, ikinci bölümde kullanım izni alınmış“Yerinde yaşlanma ölçeği”ve“Klinik kırılganlık skalası”yer almaktadır. İstatistiksel analizlerde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizlerinin yanı sıra lojistik regresyon ve Post-hoc testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aims to examine the relationship between satisfaction with aging in place and clinical frailty levels among older adults followed at the Healthy Aging Center. Method: This cross-sectional, analytical-descriptive study was conducted with 115 patients monitored at the Healthy Aging Center of SBU Izmir Tepecik Training and Research Hospital between January 10, 2025, and April 1, 2025. Data were collected through face-to-face or telephone surveys. The data collection tool, prepared by the researchers, consisted of two sections. The first section included a sociodemographic questionnaire created by the researchers, while the second section contained the“Aging-in-Place Scale”and the“Clinical Frailty Scale,”for which usage permissions were obtained. Statistical analyses included independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, logistic regression, and post-hoc tests. A p-value of