Yapı kimyasallarında kullanılan endüstriyel hammaddelerin hazırlama tesisinin optimizasyonu
Optimization of industrial raw materials preparation plant used in construction chemicals
  1. Tez No: 956025
  2. Yazar: ATAHAN ÖNKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERKAN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, yapı kimyasalları sektöründe yaygın olarak kullanılan çimento esaslı seramik yapıştırıcılarında dolgu malzemesi olarak görev yapan kalsitin (CaCO₃) endüstriyel hammadde hazırlama tesisi üretim sürecindeki boyut küçültme işlemlerini incelemektedir. Özellikle dik milli kırıcıda gerçekleştirilen bu işlemlerde, rotor hızı ve besleme miktarı gibi temel operasyonel parametrelerin elde edilen kalsit tozunun tane boyutu dağılımı üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, farklı rotor hızları ve besleme miktarları uygulanarak toplamda 12 farklı deneme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen kalsit numunelerinin tane boyutu dağılımları detaylı olarak analiz edilmiş ve özellikle 45 mikronun altındaki ince tane fraksiyonunun miktarı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, dik milli kırıcı rotor hızının ve besleme miktarının kalsit tozunun tane boyutu özelliklerini önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Belirli rotor hızlarında ve besleme miktarlarında daha ince tane boyutlarının oluşumu gözlemlenirken, bazı koşullarda ise daha iri ve daha dar bir tane boyutu dağılımı elde edilmiştir. Ayrıca, yüksek oranda 45 mikron altı ince tane içeren kalsit tozlarının, seramik yapıştırıcılarının işlenebilirliği ve potansiyel performansı üzerindeki olumsuz etkileri de değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, seramik yapıştırıcıları için ideal kalsit tane boyutu dağılımını sağlayacak optimum dik milli kırıcı ve besleme miktarının operasyonel parametrelerinin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Elde edilen veriler ışığında, endüstriyel uygulamalar için daha verimli ve kontrollü boyut küçültme stratejileri önerilmekte ve yüksek oranda ince tane oluşumunun potansiyel olumsuz etkilerini minimize etmeye yönelik yaklaşımlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the comminution processes of calcite (CaCO₃), which is widely used as a filler material in cement-based ceramic tile adhesives within the construction chemicals sector. Specifically, the effects of key operational parameters such as rotor speed and feed rate in a vertical shaft impact (VSI) crusher on the particle size distribution of the obtained calcite powder are experimentally examined. Within the scope of this research, a total of 12 different experiments were conducted by applying various rotor speeds and feed rates. The particle size distributions of the resulting calcite samples were analyzed in detail, and the amount of the fine particle fraction, particularly below 45 microns, was determined. The results obtained indicate that the rotor speed and feed rate of the VSI crusher significantly influence the particle size characteristics of the calcite powder. While the formation of finer particle sizes was observed at specific rotor speeds and feed rates, coarser and narrower particle size distributions were achieved under certain conditions. Furthermore, the potential negative impacts of calcite powders with a high proportion of particles below 45 microns on the workability and potential performance of ceramic tile adhesives were also evaluated. The findings of this study contribute to the determination of the optimum VSI crusher operational parameters that will provide the desired calcite particle size distribution for ceramic tile adhesives. Based on the obtained data, more efficient and controlled comminution strategies are proposed for industrial applications, and approaches to minimize the potential adverse effects of high fine particle formation are presented.