Orta irtifa ve uzun menzilli insansız hava araçları için tam elektrikli ve hibrit tahrik sistemlerinin tasarımı ve performans analizi
Design and performance evaluation of fully electric and hybrid propulsion systems for medium altitude long endurance unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 956040
  2. Yazar: EMRE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞENOL, DOÇ. DR. AHMET YİĞİT ARABUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Havacılık; ekonomik ve verimli oluşu gibi sebeplerden dolayı toplumlar için önemli bir yere sahiptir. Havacılık alanında kullanılan araçlar pek çok özelliklerine göre sınıflandırmalara sahiptirler. Kullanım alanına ve sınıfına göre değişmekle birlikte hava araçlarında da geleneksel tahrik sistemleri olarak adlandırılan ve fosil yakıt kullanılan içten yanmalı motorlar büyük oranda kullanılmaktadır. Başta otomotiv ve diğer ulaşım sektörlerinde olduğu gibi havacılık sektöründe de verimlilik, çevre kirliliğine etki ve sınırlı kaynak olması sebebiyle alternatif güç sistemleri arayışı bulunmaktadır. Bu kapsamda, elektrik enerjisi ve elektrik makinelerinin bulunduğu sistemlerin tasarımı ve kullanımı öne çıkmaktadır. Havacılık sektöründe bu yönde yapılan çalışmalar Daha Elektriksel Hava Araçaları (DEHA) ve Tam Elektriksel Hava Araçları (TEHA) konseptleriyle sürdürülmektedir. Hava araçları içerisinde yer alan İnsansız Hava Araçları (İHA), gerek sivil gerekse askeri uygulamalarda her geçen gün kullanım oranını arttırmaktadır. Boyut, irtifa, menzil gibi çeşitli parametreler kullanılarak İHA'lar özelinde sınıflandırmalar yapılmıştır. Yapılan literatür çalışmasında görüldüğü üzere, belirli bir sınıftan sonra yer alan İHA'larda genel olarak geleneksel tahrik sistemlerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu tez kapsamında; geleneksel tahrik sisteminin kullanıldığı sınıftan bir İHA modeli referans alınarak, bu modele uygun elektrik makinası tasarımı ve tasarlanan makinanın İHA modeline entegre edilerek menzil, verimlilik gibi parametreler dikkate alınarak performansının analizi yapılmıştır. Tez içeriği; makina türünün seçimi, makina tasarım aşamaları, benzetim çalışması ve bu çalışma için bilgisayar destekli programlarda yapılan modellemeler ve benzetim çalışmalarının sonuçlarıyla birlikte değerlendirmelerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aviation has an important place for societies for reasons such as economic and efficiency. Vehicles used in aviation are classified according to many characteristics. Although it varies according to the area of use and class, internal combustion engines, which are called conventional propulsion systems and use fossil fuels, are largely used in aircraft. As in the automotive and other transportation sectors, there is a search for alternative power systems in the aviation sector due to efficiency, impact on environmental pollution and limited resources. In this context, the design and use of systems with electrical energy and electrical machines come to the fore. In the aviation sector, studies in this direction continue with the concepts of More Electric Aircraft (MEA) and All Electric Aircraft (AEA). Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), which are among the aerial vehicles, are increasing their usage rate day by day in both civilian and military applications. Classifications have been made for UAVs using various parameters such as size, altitude and range. As seen in the literature study, it is seen that conventional propulsion systems are generally used in UAVs after a certain class. Within the scope of this thesis; taking a UAV model from the class where conventional propulsion system is used as a reference, designing an electric machine suitable for this model and analyzing the performance of the designed machine by integrating it into the UAV model, taking into account parameters such as range and efficiency. The content of the thesis consists of the selection of the type of machine, machine design stages, simulation study, modeling and simulation studies performed in computer-aided programs for this study and evaluations of simulation studies with their results.