Alt ekstremite ödemi olan hastalarda yumuşak dokuların ultrasonografik değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of soft tissues in patients with lower extremity edema
- Tez No: 956060
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY CİNEVRE SOYUPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, alt ekstremite ödemi olan bireylerde, patellar tendon, plantar fasya, Aşil tendonu, peroneus longus tendon ve tibialis posterior tendon kalınlıklarının ödem hacmi ile ilişkisi, tendinopati sıklığı, ağrı lokalizasyonu, yaşam kalitesi ve fonksiyonel düzey üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2024 - Nisan 2025 tarihleri arasında yürütülen bu prospektif vaka-kontrol çalışmasına, alt ekstremite ödemi tanısı almış 53 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikler taşıyan 55 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara çevresel ölçüm, kas-iskelet sistemi ultrasonografik muayenesi ve değerlendirme ölçekleri (VAS, LYMQOL-Bacak, LEFS) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between patellar tendon, plantar fascia, Achilles tendon, peroneus longus tendon and tibialis posterior tendon thickness and edema volume, and their effects on tendinopathy frequency, pain localization, quality of life and functional level in individuals with lower extremity edema. Method: This prospective case-control study conducted between October 2024 and April 2025 included 53 patients diagnosed with lower extremity edema and 55 healthy volunteers with similar characteristics in terms of age and gender. Circumference measurement, ultrasonographic examination of musculoskeletal system and assessment scales (VAS, LYMQOL-Leg, LEFS) were applied to all participants.