Uzaktan eğitim ilahiyat programı öğrencilerinin kariyer beklentileri
The career expectations of theology students on distance education programs
  1. Tez No: 956064
  2. Yazar: HANİFE BÜŞRA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Eğitim öğretimin yükseköğretim düzeyinde açık ve uzaktan öğretim ile yürütüldüğü İlahiyat önlisans programları içeriği itibariyle din eğitimi verilen eğitim programlarıdır. İlahiyat önlisans programları, din eğitimi almak isteyen bireylerin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, ilahiyat alanında mesleki bir temel oluşturma amacı taşımaktadır. Bu çalışmada, önlisans düzeyinde ilahiyat eğitimi alan bireylerin kariyer karar verme yetkinlikleri (KKVY) ve eğitim programına yönelik değerlendirmeleri incelenmiştir. Çalışmada, katılımcıların kariyer karar verme yetkinlik düzeyleri araştırılmış ve eğitim programının mezuniyet sonrası kariyer hedeflerine katkıları değerlendirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplama aracı olarak Kariyer Karar Verme Yetkinliği Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Nicel verilerin elde edildiği araştırma grubu 622 (431 kadın ve 191 erkek) İlahiyat önlisans programı öğrencisinden oluşmaktadır. Elde edilen bulgular öğrencilerin genel olarak kendilerini kariyer karar verme yetkinliği konusunda yüksek seviyede değerlendirdiğini göstermiştir. Nitel bulgular ise 15 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda elde edilmiş ve öğrencilerin programa yönelik algıları, mesleki bilgi ve becerileri, programın mezuniyet hedeflerini karşılama konusundaki katkıları üzerinden çok yönlü bir değerlendirme sunulmuştur. Bulgular, programın öğrencilerin dini ve mesleki bilgi birikimini ve mezuniyet sonrası kariyer kazanımlarını desteklediği sonucunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, uzaktan eğitimin esnek yapısıyla bireylerin mesleki, akademik ve kişisel hedeflerine ulaşmalarında etkili bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Theology Associate Degree Programs, offered through open and distance learning at the higher education level, provide religious education and aim to establish a foundational base for professional growth in the field of theology. These programs address the needs of individuals interested in receiving religious education while also contributing to their vocational development. This study examines the career decision-making self-efficacy (CDMSE) of students enrolled in associate degree theology programs and their perceptions of the curriculum. It evaluates participants' self-assessed levels of career decision-making competence and explores how the program supports their post-graduation career aspirations. Quantitative data were collected using the Career Decision-Making Self-Efficacy Scale and a Personal Information Form. The study sample consisted of 622 theology associate degree students (431 female, 191 male). The results indicated that students generally perceived themselves as having a high level of career decision-making self-efficacy. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews conducted with 15 participants. Thematic analysis of the interviews revealed a multifaceted perspective on the program, particularly in terms of students' academic experiences, skill development, and how effectively the curriculum aligns with their graduation goals. Overall, findings suggest that the program enhances students' religious and professional knowledge and supports their transition into future careers. Additionally, the flexible structure of distance education appears to be a valuable tool for individuals pursuing academic, professional, and personal objectives.