Cerrahi ve dahili birimlerde çalışan hemşirelerin stres düzeylerinin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimiyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress levels of nurses working in surgical and internal units and care-focused nurse-patient interaction
  1. Tez No: 956077
  2. Yazar: KADRİYE ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YAVAN, PROF. DR. UMMAHAN FİLİZ ÖĞCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma dahili ve cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin stres düzeylerinin bakım odaklı hemşire-hasta ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini cerrahi ve dahili birimlerde çalışan 135 hemşire oluşturmuştur. Veriler“Sosyodemografik Özellikler Formu”,“Hemşire Stres Ölçeği (HSÖ)”, Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşimi Ölçeği (BOHHEÖ)" kullanılarak Nisan-Mayıs 2025 tarih aralığnda toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 27.0 versiyon paket programı ile değerlendirilmiştir. Veriler tanımlayıcı istatistiklerle özetlenmiş, normal dağılım ve varyans homojenliği test edilmiş; parametrik koşullar sağlanmadığından uygun non-parametrik testler (Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Spearman korelasyonu) kullanılmış ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık sınırı p0,05). Sosyodemografik özellikler açısından yaş, cinsiyet, eğitim düzeyleri, medeni durum, öğrenim durumu ve hizmet yılı kategorileri açısından bulgularda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bu çalışmanın bulgularından yola çıkarak hemşirelik hizmetlerinin kalitesini artırmak ve hasta bakım sonuçlarını iyileştirmek için bireysel, mesleki ve yönetimsel düzeyde müdahalelerde bulunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive, comparative, and correlational study was conducted to examine the stress levels of nurses working in internal and surgical units and the caring nurse-patient relationship. The study sample consisted of 135 nurses working in internal and surgical units. Data were collected using the“Sociodemographic Characteristics Form”,“Nurse Stress Scale”, and“Care-Oriented Nurse-Patient Interaction Scale”between April and May 2025. Data were analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 27.0. Data were summarized with descriptive statistics, normal distribution and variance homogeneity were tested; since parametric conditions were not met, appropriate non-parametric tests (Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Spearman correlation) were used and multiple regression analysis was applied. The limit of statistical significance was determined as p0.05). Significant differences were found in the findings across sociodemographic characteristics, including age, gender, education level, marital status, educational background, and years of service. Based on the findings of this study, interventions at individual, professional, and administrative levels are recommended to improve the quality of nursing services and patient care outcomes.