Hemşirelik öğrencilerinde tek ve çift katlı eldiven giymenin el becerisine etkisi
The effect of wearing single and double-layered gloves on manual dexterity in nursing students
  1. Tez No: 956078
  2. Yazar: SEMANUR ERTAŞ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinde tek ve çift katlı tek kullanımlık pudrasız lateks eldiven giymenin el becerisine etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma Mayıs 2024 – Temmuz 2025 tarihleri arasında Türkiye'nin doğusunda bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma 126 gönüllü olarak katılan üçüncü ve dördüncü sınıf hemşirelik öğrencisi ile tamamlanmıştır. Araştırmanın uygulanması Purdue Pegboard Testi ile yürütülmüştür. Araştırmanın verilerini elde etmek için“Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Öğrenci İzlem Formu”ve tek kullanımlık pudrasız lateks eldivenler kullanılmıştır. Verilerin analizi tanımlayıcı istatistikler, Repeated Measures ANOVA testi, Post Hoc testi ve Bonferroni metodu ile değerlendirilmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin %51.6'sı kadın, yaş ortalaması 22.57±2.11 (min:20-maks:39) yıldır. Öğrencilerin %91.3'ünün sağ elini baskın olarak kullandığı ve %63.5'inin eldivenin el becerisini azalttığını ifade ettikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a quasi-experimental study to determine the effect of wearing single and double disposable powder-free latex gloves on manual dexterity in nursing students. The study was conducted between May 2024 and July 2025 at the Faculty of Health Sciences of a university in eastern Turkey. The study was completed with 126 volunteer third and fourth year nursing students. The application of the study was carried out with the Purdue Pegboard Test.“The Student Descriptive Information Form”,“The Student Follow-up Form”and ambidextrous disposable powder-free latex gloves were used to obtain the data of the study. The analysis of the data was evaluated with descriptive statistics, Repeated Measures ANOVA test, Post Hoc test and Bonferroni method. Of the nursing students, 51.6% were female, and the mean age was 22.57±2.11 (min:20-max:39) years. It was found that 91.3% of the students are righthanded and 63.5% of them stated that gloves reduce their dexterity.