Ruhsal bozukluk tanısı almış çocuk/ergenlerde ruh sağlığı okuryazarlığı ve psikolojik yardım arama tutumu ilişki
The relationship between mental health literacy and psychological help seeking attitude in children/adolescents diagnosed with mental disorder
  1. Tez No: 956086
  2. Yazar: HİLAL TİMURKAAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ruhsal bozukluk tanısı almış çocuk/ergenlerde ruh sağlığı okuryazarlığı ve psikolojik yardım arama tutumunun ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 13 Kasım 2024-15 Ocak 2025 tarihleri aralığında Dicle Üniversitesi Hastanesi Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı Polikliniğinde 228 ruhsal bozukluk tanısı almış çocuk/ergenler ile yapıldı. Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desendedir. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Ergen Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (ERSOYÖ), Psikolojik Yardım Arama Tutumu Ölçeği (PYATÖ) kullanıldı. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Ölçek puanların ve sayısal değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediği Kurtosis ve Skewness (-1,96-1,96) ile incelendi ve ölçek puan ortalamalarının normal dağılım gösterdiği belirlendi. Ölçeklerin sosyodemografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında ikili değişkenler için Student-t testi; üç ve üzeri değişkenler için ANOVA kullanıldı. ERSOYÖ'nün, PYATÖ üzerine etkisini belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon ve Enter metodu kullanıldı. ERSOYÖ ve PYATÖ iç tutarlılığının incelenmesinde Cronbach alfa katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between mental health literacy and psychological help-seeking attitude in children/adolescents diagnosed with mental disorders. Material and Method: This study was conducted between November 13, 2024 and January 15, 2025 with 228 children/adolescents diagnosed with mental disorders in the Child-Adolescent Mental Health Outpatient Clinic of Dicle University Hospital. It has a cross-sectional, descriptive and correlational design. Personal Information Form, Adolescent Mental Health Literacy Scale (ERSOYÖ), Psychological Help Seeking Attitude Scale (PYATÖ) were used for data collection. Number, percentage, mean, standard deviation were used to analyze descriptive data. Kurtosis and Skewness (-1.96-1.96) were used to analyze whether the scale scores and numerical variables were normally distributed and it was determined that the mean scale scores were normally distributed. In the comparison of the scales according to sociodemographic variables, Student-t test was used for binary variables and ANOVA was used for three or more variables. Simple linear regression and Enter's method were used to determine the effect of ERSOYÖ on PMATÖ. Cronbach's alpha coefficient was used to examine the internal consistency of the ERSOQ and PMAS.