Ergenlerde psikolojik dayanıklılık ile okulda öznel iyi oluş arasındaki ilişkide dijital stresin aracılık rolü
The mediating role of digital stress in the relationship between psychological resilience and subjective well-being in school in adolescents
  1. Tez No: 956087
  2. Yazar: SELÇUK DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada, ergenlerin dijital stres düzeyleri, psikolojik dayanıklılıkları ve okulda öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkileri incelenerek, dijital stresin psikolojik dayanıklılık ile okulda iyi oluş arasındaki aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında ortaöğretimde öğrenim gören 249 kız 123 erkek toplam 372 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çok Boyutlu Dijital Stres Ölçeği (ÇDDSÖ), Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (EPDÖ) ve Ergenler İçin Okulda Öznel İyi Oluş Ölçeği (EİOÖİOÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25.0 ve SPPS PROCCESS MACRO (Model 4) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, kız ergenlerin dijital strese dair birçok alt boyutta (onaylanma kaygısı, kaçırma korkusu, bağlantı yükü, çevrimiçi dikkat) erkeklerden anlamlı düzeyde daha yüksek puan aldığını görülmüştür. Psikolojik dayanıklılık ve bazı alt boyutlarında (özellikle uyum, mücadele azmi, aile desteği) ise erkek ergenlerin aldığı puanlar kızlara göre daha yüksek bulunmuştur. Okulda öznel iyi oluş ise cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre ergenlerde dijital stresin psikolojik dayanıklılık ve okulda öznel iyi oluş ile negatif yönde anlamlı düzeyde ilişkili olduğu saptanmıştır. Psikolojik dayanıklılık ile okulda öznel iyi oluş arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan aracılık analizleri sonuca göre ise ergenlerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, okulda öznel iyi oluşları üzerindeki etkisinde dijital stres düzeylerinin kısmi olarak aracı rol oynadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationships between adolescents' digital stress levels, psychological resilience, and subjective well-being at school, and to determine the mediating role of digital stress between psychological resilience and well-being at school. The sample of the study, which employed the correlational survey model, one of the quantitative research methods, consisted of 372 participants, including 249 female and 123 male students enrolled in secondary education during the 2024-2025 academic year. The data collection tools used in the study were the Multidimensional Digital Stress Scale (MDSS), the Adolescent Psychological Resilience Scale (APRS), and the Subjective Well-being Scale for Adolescents in School (SWSAS). The data were analysed using SPSS 25.0 and SPPS PROCCESS MACRO (Model 4). According to the findings of the study, female adolescents scored significantly higher than males in many sub-dimensions of digital stress (approval anxiety, fear of missing out, connection load, online attention). Psychological resilience and some of its sub-dimensions (especially adaptability, determination to cope, and family support) were found to be higher among male adolescents than female adolescents. Subjective well-being at school did not show any significant differences between genders. Another finding of the study revealed that digital stress in adolescents is significantly negatively associated with psychological resilience and subjective well-being at school. A positive and significant relationship was found between psychological resilience and subjective well-being at school. According to the mediation analyses conducted, it was revealed that digital stress levels partially mediated the effect of adolescents' psychological resilience levels on their subjective well-being at school.