Koroner arter hastalarının ve yakınlarının spiritüel iyilik hali, ölüm kaygısı ve yaşam doyumu ilişkisi
Relati̇onshi̇p between spi̇ri̇tual well-bei̇ng, death anxi̇ety and li̇fe sati̇sfacti̇on i̇n coronary artery pati̇ents and thei̇r relati̇ves
  1. Tez No: 956088
  2. Yazar: EBRU AYMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATLİ, PROF. DR. FUNDA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı koroner arter hastalığı tanılı hasta ve hasta yakınlarında spiritüel iyilik hali, ölüm kaygısı ve yaşam doyumu ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Çalışma kesitsel, ilişki arayıcı desende 233 Koroner Arter Hastalığı (KAH) olan hasta ve 233 yakını ile Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde 09.11.2024-15.01.2025 tarihleri arasında yapıldı. Veri toplamada Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ), Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ) ve Yetişkin Yaşam Doyumu ölçeği (YYDÖ) kullanıldı. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Ölçek puanlarının ve sayısal değişkenlerin normal dağılımı Kurtosis ve Skewness ile incelendi. Ölçek puan ortalamaları arasındaki ilişkiler, Pearson veya Spearman korelasyon testleriyle değerlendirildi. Sosyodemografik değişkenlere göre ölçek puanları Student-t testi, ANOVA ve Tukey testi ile incelendi. Normal dağılımın sağlanmadığı durumlarda ise Kruskal-Wallis testi kullanıldı. ÖKÖ, SİOÖ toplam puanları ve hasta ya da yakını olmanın YYDÖ üzerine etkisini belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon yapıldı ve Enter analizi kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 56,77 (11,47) ve yakınlarının 39,31 (13,68)'dir. Hastaların ve yakınlarının ÖKÖ ve YYDÖ toplam puan ortalamaları arasında negatif ve zayıf istatistiksel anlamlı ilişki belirlendi (Hasta: r: -0,25, p:
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between spiritual well-being, death anxiety and life satisfaction in patients with coronary artery disease and their relatives. Material and Method: The study was conducted in a cross-sectional, relational design with 233 patients with coronary artery disease (CAD) and 233 relatives in the Cardiology Clinic of Mardin Training and Research Hospital between 09.11.2024-15.01.2025. Data were collected using the Spiritual Well-Being Scale (SWBS), Death Anxiety Scale (DAS), and Adult Life Satisfaction Scale (ALSS). Descriptive data were analyzed using frequency, percentage, mean, and standard deviation. Normal distribution of scale scores and numerical variables was examined through skewness and kurtosis. Relationships between scale mean scores were evaluated using Pearson or Spearman correlation tests. Scale scores were compared according to sociodemographic variables using Student's t-test, ANOVA, and Tukey test. For groups with small sample sizes, the Kruskal-Wallis test was used. Multiple linear regression with Enter method was conducted to determine the effect of DAS, SWBS scores, and being a patient or a relative on ALSS. Results: The mean age of the patients was 56.77 (SD = 11.47), and the mean age of their relatives was 39.31 (SD = 13.68).