İleri blefaropitoz olgularında yeni bir cerrahi yaklaşım: kontralateral corrugator supercilii kas transpozisyonu ve topografik-mikroskopik analizi
A novel surgical approach in advanced blepharoptosis: contralateral corrugator supercilii muscle transposition and topographic- microscopic analysis
- Tez No: 956129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Blefaropitoz, yalnızca fonksiyonel ve estetik yönleriyle değil, aynı zamanda hastaları psikolojik ve sosyal boyutlarıyla da olumsuz etkileyen kompleks bir klinik tablodur. Göz kontağının ve görmenin, bireyin günlük yaşamındaki iletişim ve sosyal etkileşim üzerindeki kritik rolü göz önüne alındığında, pitozun yaşam kalitesi üzerindeki etkisi son derece belirgindir. Bu nedenle, pitoz tedavisine yönelik yaklaşımlar tarihsel süreç içerisinde çeşitlenmiş ve günümüzde halen gelişimini sürdürmektedir. Pitozun derecesi, levatör kas fonksiyonu ve eşlik eden klinik durumlara bağlı olarak seçilen cerrahi teknikler çoğu zaman başarılı sonuçlar verse de, komplikasyon oranları ve cerrahi revizyon gereksinimi halen dikkate değerdir. Özellikle ileri derece pitoz vakalarında yaygın olarak tercih edilen frontal askı ve frontal kas ilerletme fleplerinin etkinliği kanıtlanmış olmakla birlikte bu yöntemler, frontal kasın veya frontal sinirin işlev dışı kaldığı durumlarda kullanılamamaktadır. Bu özel klinik durumlarda alternatif dinamik cerrahi yöntemler henüz literatürde mevcut değildir. Bu noktada, çalışmamızda, frontal kasa alternatif olarak corrugator kasının pitoz cerrahisinde dinamik reanimasyonu sağlayabileceği hipotezinden yola çıkılarak, corrugator supercilii (CS) kasının topografik analizinin yapılması ile pitoz cerrahisinde kullanılabilirliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca cerrahi aşamalar taze donmuş kadavralar üzerinde simüle edilerek ayrıntılı bir cerrahi algoritma oluşturulması hedeflenmiştir. Bu amaçla, 10 adet taze donmuş kadavranın her iki hemifasial bölgesinde CS kasının anatomik-topografik özellikleri ve motor inervasyonu ayrıntılı olarak incelenmiş, transpozisyon tekniği tanımlanmış ve cerrahi uygulanabilirliği deneysel olarak gösterilmiştir. Çalışmamızda, CS kasının anatomik olarak tutarlı bir lokalizasyonda olduğu ve cerrahi olarak kolay erişilebilir bir konumda yer aldığı ortaya konulmuştur. Ayrıca, CS kasının ilerletme ve transpozisyon vektörünün göz v kapağı hareket vektörüyle uyumlu olduğu, bu sayede CS kontraksiyonunda çekim vektörünün rekonstrüksiyon hedefiyle uyumlu olduğunu gözlenmiştir. Bunun yanında, CS kasının angüler ve frontal dal olmak üzere çift taraflı (bilateral) innervasyona olduğu, flep transpozisyonu sırasında bir tarafın sakrifiye edilmesi halinde fonksiyonel sürekliliği koruyabileceği literatür bazlı çalışmalar ve sinirlerin makroskobik analizi temelinde öngörülmektedir. Ayrıca, donör alan morbiditesinin düşük düzeyde olduğu ve CS kasının nörovasküler yapıları korunarak göz kapağına transpoze edilebileceği anatomik olarak ortaya konmuştur. Elde edilen veriler, CS kasının, frontal kasın kullanılamadığı ileri pitoz olgularında alternatif bir dinamik kas flebi olarak kullanılabileceğini desteklemektedir. Ancak tekniğin etkinliğinin gösterilmesi ve diğer teknikler ile karşılaştırılması amacıyla, geniş hasta serili prospektif klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Blepharoptosis is a complex clinical condition that adversely affects patients not only in terms of function and aesthetics, but also in psychological and social dimensions. Considering the critical role of eye contact and vision in daily communication and social interaction, the impact of ptosis on quality of life is highly significant. Consequently, approaches to the treatment of ptosis have diversified over time and continue to evolve today. Although the surgical techniques selected based on the severity of ptosis, levator muscle function, and accompanying clinical conditions often yield successful outcomes, complication rates and the need for surgical revision remain noteworthy. Frontal sling procedures and frontalis muscle advancement flaps, commonly used in cases of severe ptosis, have demonstrated efficacy. However, these methods cannot be employed in situations where the frontalis muscle or its innervation is non- functional. In such specific clinical scenarios, no alternative dynamic surgical techniques have been documented in the literature to date. In this context, our study aimed to investigate the potential use of the corrugator supercilii (CS) muscle as an alternative dynamic flap in ptosis surgery, based on the hypothesis that it could serve as a substitute for the frontalis muscle. A topographic analysis of the CS muscle was conducted, and a detailed surgical algorithm was developed through simulation of surgical steps on fresh-frozen cadavers. For this purpose, the anatomical and topographic characteristics of the CS muscle and its motor innervation were meticulously examined bilaterally in the hemifacial regions of 10 fresh-frozen cadavers. A transposition technique was described, and its surgical feasibility was demonstrated experimentally. The CS muscle was found to be consistently localized and easily accessible surgically. Moreover, its advancement and transposition vector was observed to be compatible vii with the vector of eyelid movement, indicating that the muscle contraction vector aligns with the desired reconstructive outcome. Additionally, the CS muscle was found to be bilaterally innervated via angular and frontal branches, suggesting that functional continuity could be preserved even if one branch is sacrificed during flap transposition, as supported by both literature and macroscopic nerve analysis. Furthermore, the donor site morbidity was found to be minimal, and the CS muscle can be transposed to the eyelid while preserving its neurovascular structures. The data obtained support the potential use of the CS muscle as an alternative dynamic flap in severe ptosis cases where the frontalis muscle is unavailable. However, to validate the efficacy of this technique and to compare it with existing approaches, large-scale prospective clinical studies are warranted.