Blefaropitozis ve dermatoşalazis cerrahilerinin oküler yüzey ve kornea topografisi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Effects of upper eyelid surgery on ocular surface and corneal topography
  1. Tez No: 408209
  2. Yazar: NİHAN AKSU CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ YENİAD
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Pitozis ve dermatoşalazis cerrahilerinin oküler yüzey ve kornea topografisi üzerine etkilerini değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Nisan 2014-Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Oküloplastik biriminde pitozis cerrahisi ve/veya üst kapak blefaroplastisi uygulanan 22 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif, postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ay ve 6. ayda marjin-refle mesafeleri (MRD 1-2), gözyaşı kırılma zamanı (GYKZ), topikal anestezisiz ve anestezili Schirmer testleri ile gözyaşı değişimleri, oküler yüzey hastalık indeksi skorları (OSDİ), kornea topografileri ve otorefraktometrik değerleri prospektif olarak değerlendirildi. Sonuçlar: On bir erkek on bir kadın hastanın 35 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 43, 5 ± 18, 86 (8 – 74) idi. Hastalar uygulanan cerrahiye göre 4 gruba ayrıldı. On iki göze blefaroplasti (Grup 1), 8 göze blefaroplasti ile birlikte levator cerrahisi (Grup 2), 12 göze levator cerrahisi (Grup 3), 3 göze frontal asma cerrahisi (Grup 4) uygulandı. Tüm hastalar değerlendirildiğinde; MRD-1' de preoperatif ve postoperatif 1.gün değerlerine göre postoperatif 1.hafta, 1. ,3. ve 6.ay vizitlerinde istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı artış saptandı (p 0,05). Hastaların; otorefraktometrik sferik, silindirik ve silindirik aks değerlerinde ve topografik K1, K2, Km değerlerinde postoperatif istatistiksel olarak anlamlı değişim saptanmadı (p >0,05). Tartışma: Pitozis cerrahisi ve üst kapak blefaroplastisi postoperatif ilk bir ayda gözyaşı kırılma zamanında ve Schirmer testlerinde azalmaya neden olmakta ve uygulanan cerrahi prosedüre göre değişkenlik gösteren kuru göz tablosu ortaya çıkarmaktadır. Hastalardaki kuru göz bulgularının postoperatif 6. ayda da devam ettiği, ancak OSDİ skorlarını etkilemediği görülmektedir. Hastaların otorefraktometreleri ve kornea topografileri incelendiğinde üst kapak cerrahisinin refraktif değişime neden olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of upper eyelid surgery on ocular surface and corneal topography Materials and Methods: Patients who underwent upper eyelid blepharoplasty and / or blepharoptosis repair between April 2014 - June 2014 at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology were eveluated prospectively. Margin reflex distances (MRD 1-2), tear break-up time (TBUT), Schirmer tests, ocular surface disease index questionnaire (OSDI), corneal topography and autorefractor parameters were measured preoperatively, and at 1 day, 1 week, 1 month, 3 month and 6 month postoperatively. Results: Thirty five eyes of 22 patients (11 male, 11 female) were enrolled in the study. The mean age was 43, 5 ± 18, 86 (range: 8 – 74). Patients were divided into following 4 groups according to the type of surgery performed: upper eyelid blepharoplasty (Group 1), upper eyelid blepharoplasty and levator advancement ptosis surgery (Group 2), levator advancement ptosis surgery (Group 3) and frontalis suspension surgery (Group 4). The difference between the median MRD-1 measurements preoperative, at 1 day and 1 week,1, 3, 6 month were statistically significant (p< 0,001). The decrease in Schirmer test without topical anesthestic at 6 month and with topical anesthetic at 1, 6 month was statistically significant (p=0,036, p=0,032, p= 0,011). There was statistically significant decrease in TBUT values at 1 day and 1 week (p= 0,036, p< 0,001). TBUT values returned to baseline at 1 month after surgery. However, postoperative changes in OSDI scores were not statistically significant (p> 0,05). There were no statistically significant change in corneal topography (K1, K2, Km) and autorefractor measurements (spheric, cylindric, axis), postoperatively (p> 0,05). Conclusion: Blepharoptosis repair and upper eyelid blepharoplasty results in a decrease in tear break-up time at 1 month and Schirmer tests at 1, 6 month postoperatively. The severity of dry eye is associated with the type of surgical procedure. No significant changes in corneal topography and autorefractor measurements occurs after upper eyelid surgery.