İç mekan tasarımlarında mimari akımların etkisi: Örnek filmler üzerinden bir analiz
The influence of architectural movements on interior design: An analysis through selected films
  1. Tez No: 956141
  2. Yazar: ZEYNEP SADİYE AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLDEM AYTAR SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, sinema filmlerinde kullanılan iç mekân tasarımlarının, mimarlık tarihinde öne çıkan belirli mimari akımlar doğrultusunda şekillenip şekillenmediğini ve bu şekillenmenin anlatı yapısına ne ölçüde katkı sunduğunu incelemektedir. Mimarlık, yalnızca yapı üretmeye odaklanan bir disiplin olmaktan çok daha fazlasıdır; bir dönemin estetik anlayışını, kültürel kodlarını ve toplumsal değerlerini de yansıtan çok katmanlı bir düşünme ve üretme biçimidir. İç mimarlık ise, mimarlığın düşünsel çerçevesini insanın yaşantısına en yakın noktada somutlaştıran, gündelik hayatla birebir temas kuran bir alandır. İç mekânlar, çoğu zaman yalnızca birer barınma alanı olarak görülse de aslında çok daha fazlasını barındırırlar. Bireyin ruh hâlinden sosyal ilişkilerine, estetik tercihlerinden gündelik alışkanlıklarına kadar pek çok öğe, bu mekânların içine yerleşir ve onlarla bütünleşir. Tüm bu yönleriyle iç mekânların, anlatı içerisinde nasıl bir rol üstlendiği ise üzerinde ayrıca durulması gereken bir sorudur. Tezin temel araştırma sorusu, sinema filmlerindeki iç mekânların belirli mimari akımlarla görsel veya düşünsel bağ kurup kurmadığı ve bu bağın olay örgüsüne ya da karakterlerin iç dünyalarına nasıl yansıdığıdır. Araştırma hipotezi olarak,“Filmlerde iç mekân tasarımları yapılırken, olay örgüsü ve karakterlerle bağlantılı olarak mimari akımların etkileri gözlemlenebilmektedir.”önermesi kabul edilmiştir. Araştırmada yöntem olarak nitel analiz yaklaşımı benimsenmiştir. İlk olarak mekân kavramı kuramsal bir zemin üzerine oturtulmuş, bu bağlamda mimarlık ve sinema arasındaki yapısal ve estetik ilişkiler literatür ışığında değerlendirilmiştir. Bu kuramsal çerçevenin ardından, mimari akımların tarihsel gelişimi incelenerek bu akımların iç mekân tasarımındaki yansımaları ele alınmıştır. Klasik dönem mimarisinden başlayarak Romanesk, Gotik, Barok, Rokoko, Art Nouveau ve Art Deco gibi tarihsel üsluplar sırasıyla değerlendirilmiş; ardından Modernizm, Brütalizm, Postmodernizm, Dekonstrüktivizm ve sürdürülebilir tasarım gibi çağdaş yaklaşımların iç mekâna etkisi tartışılmıştır. Teorik bölümde aktarılan bu mimari yaklaşımlar doğrultusunda film seçimi gerçekleştirilmiştir. Seçilen filmlerin iç mekân tasarımlarının, belirli bir mimari anlayışı temsil etmesi; sahne içinde biçimsel ve anlatısal bir bütünlük sağlaması kriter olarak benimsenmiştir. Bu bağlamda, her bir mimari üslubun karakteristik öğelerini yansıtan filmler analiz edilmiş ve uygulama bölümünde bu filmler mimari temsilleri bağlamında incelenmiştir. Analiz sürecinde, iç mekânın kurgulanışı, mobilya ve donatı tercihleri, kullanılan renk paletleri, ışık-gölge dengesi ve malzeme seçimi gibi unsurlar, sinemasal anlatı içerisindeki işlevleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Böylece sinema ile mimarlık arasında kurulan çok katmanlı ilişkinin, yalnızca görsel düzeyde değil, aynı zamanda anlatısal ve duygusal düzeyde de nasıl etkileşim içinde olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines whether the interior designs used in films are shaped in accordance with prominent architectural movements throughout history, and to what extent such influences contribute to the narrative structure. Architecture is far more than a discipline focused solely on the production of buildings; it embodies a multi-layered mode of thinking and creation that reflects the aesthetic sensibilities, cultural codes, and societal values of its time. Interior architecture, in this context, materializes the intellectual framework of architecture at the closest point to human experience, establishing direct contact with everyday life. Although interiors are often perceived merely as spaces for shelter, they encompass much more. A wide range of elements—from an individual's emotional state and social relationships to aesthetic preferences and daily routines—become embedded in and unified with these spaces. Consequently, the role of interior spaces within the cinematic narrative becomes a matter worthy of deeper investigation. The central research question of this thesis is whether interior spaces in films establish a visual or conceptual connection with specific architectural movements and how this connection is reflected in the plot or in the inner worlds of the characters. The research hypothesis proposed is:“In films, while designing interior spaces, the influence of architectural movements can be observed in connection with the plot and characters.”A qualitative analytical approach has been adopted as the research method. Initially, the concept of space is grounded in a theoretical framework, through which the structural and aesthetic relationships between architecture and cinema are evaluated based on existing literature. Following this theoretical background, the historical development of architectural movements is explored, and their reflections on interior design are analyzed. Beginning with classical architecture, movements such as Romanesque, Gothic, Baroque, Rococo, Art Nouveau, and Art Deco are reviewed chronologically; subsequently, the influence of contemporary approaches such as Modernism, Brutalism, Postmodernism, Deconstructivism, and sustainable design on interior spaces is discussed. Based on the architectural approaches presented in the theoretical section, a set of films was selected. The selection criterion was that the interior designs of the films should represent a particular architectural understanding and provide formal and narrative coherence within scenes. Accordingly, films that reflect the characteristic features of each architectural style were analyzed and, in the application section, examined in the context of architectural representation. During the analysis, elements such as spatial configuration, furniture and furnishing choices, color palettes, light-shadow balance, and material selection were evaluated together with their narrative functions in the film. In doing so, the study aims to reveal how the multifaceted relationship between cinema and architecture operates not only on a visual level but also in narrative and emotional dimensions.