Transformation of hospitals through covid-19 pandemic
Hastanelerin covid-19 pandemisi ile dönüşümü
  1. Tez No: 675881
  2. Yazar: NUREFŞAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN TERİM ÇAVKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünya genelinde meydana gelen afetler yüzyıllar boyu engellenemeyen ve insanlığın çözüm arayışı içinde olduğu olağanüstü durumlardır. Afetler geniş çapta insan topluluğunun sağlığını, toplum psikolojisini ve ülke ekonomisini derinden etkilemektedir. Dünya çapında etkisi olan afetlerden biri de enfeksiyonel bulaşıcı hastalıklardır ve bu hastalıklar dünya toplumlarını etkileyince pandemi olarak adlandırılır. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen pandemiler tedaviye olan ihtiyacı arttırdığından hastanelerde yığılmaya sebep olabilmektedir. Bu tür kritik zamanlarda hastanelerin yetersiz kalabildiği durumlarda hastanelerin dönüştürülebilirliği büyük önem kazanmaktadır. Günümüz dünyasında küresel boyutta yaşanan ve etkisi uzun süren son pandemi Covid-19 salgınıdır. Covid-19'un yayılmasını önlemek ve tedavi sürecini iyileştirmek için ise hastane/koğuş tasarımına ve hastane içi dönüşümlere olan ilgi dünya çapında artmıştır. Covid-19'un dünyadaki topluluklar için son bulaşıcı sağlık tehdidi olduğuna inanılmadığından, mevcut hastane uyarlamalarını incelemek ve tedavi ve refah imkânını arttıran daha çeşitli planlama ve tasarım stratejisi geliştirmek üzerine çalışmak büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, pandemik süreçler için hastane içi dönüşümlerde ve modüler hastane tasarımlarında uygulanabilecek alan içi zonlama ve mekanik havalandırma bazında yapıcı önerilerde bulunabilmeye yöneliktir. Bu amaçla, bu çalışma, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hastaneler için yayınlanan kılavuzların (DIN 1946-4, ASHRAE 170-2008, Phoenix Controls Healthcare Sourcebook, T.C. Sağlık Bakanlığı yönetmelikleri) ve literatürdeki çalışmaların incelenmesine, Covid-19 pandemisi sırasında dünya çapında tasarlanan modüler hastanelerin uygulanabilirliğinin araştırılmasına ve Türkiye'de iki özel hastane tasarımı ile hastane dönüşümlerinde uygulanabilecek adımların alan çalışmasıyla açıklanmasına odaklanmaktadır. Çalışmadaki veriler, nitel (literatür taraması, standart incelemesi, inşa doküman incelemesi, yerinde gözlem, ve röportaj) ve nicel (anket analizlerinin istatistiksel değerlendirmesi, alan çalışması örnekleri üzerine varyasyonlar türetme) yaklaşımlarla elde edilmiştir. Literatür araştırması, standartlar, ve hastane alanında uzmanlaşmış mimar ve mühendislerle yapılan röportajlardan elde edilen bilgiler bu çalışmanın değerlendirme kriterlerinin temelini oluşturmaktadır. Sonuç olarak, pandemi süreçlerinde enfeksiyonların yayılmasının önlenebilmesine dair hastane dönüşüm uygulamalarının başarıyla sonuçlanabilmesi amacıyla mekanik ve mimari planlamaların tutarlılığının sağlanabilmesinde rol alabilecek bir çalışma tamamlanmıştır. Covid-19 pandemisi sürecinde gelişen analiz ve sentezler sonucunda çeşitli hastane iç mekân dönüşüm senaryoları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Disasters around the world are extraordinary situations that are unavoidable for centuries, and humanity is looking for solutions. Disasters on a large scale deeply affect human health, community psychology and the country's economy. One of the disasters that have an impact around the world is infectious contagious diseases, and these diseases are called pandemics when they affect world communities. Pandemics that negatively affect human health can cause accumulation in hospitals, as they increase the need for treatment. In cases where hospitals can be inadequate at such critical times, the transformation of hospitals becomes of great importance. Covid-19 is the latest pandemic in today's world that has a global scale impact. In order to prevent the spread of Covid-19 and improve the treatment process, interest in hospital/ward design and in-hospital conversions has increased worldwide. Since Covid-19 is not believed to be the final contagious health threat for communities of the world, to examine the available adaptations and derive further planning and design strategies for treatment and well-being areas is crucial to study on. This thesis aims to make constructive suggestions for pandemic processes based on interior space zoning and mechanical ventilation zoning, which can be applied for in-hospital transformations and modular hospital designs. For this purpose, this study focuses on examining the published guidelines (DIN 1946-4, ASHRAE 170-2008, Phoenix Controls Healthcare Sourcebook, Guidelines of The Turkish Ministry of Health) for hospitals in preventing the spread of infection and the studies in the literature, investigating the applicability of modular hospitals designed around the world during Covid-19 pandemic, and explaining the steps that can be applied in hospital transformations through two private hospital design cases in Turkey. The data in the study were obtained by qualitative (literature review, standards review, as-built document review, on-site observations, and interviews) and quantitative (statistic evaluation of survey analysis, generating variations for case study examples) approaches. Information obtained from literature review, guidelines, and interviews with architects and engineers specializing in hospital design are the basis of the evaluation criteria of this study. As a result, a study has been completed that can play a role in ensuring the consistency of mechanical and interior architectural planning in order to successfully implement hospital transformation practices with the aim of preventing the spread of infections in pandemic processes. Scenarios have been created after all the analysis and synthesis of hospital interiors progressed during Covid-19 pandemic.