Çevik yazılım geliştiren organizasyonlarda CMMI-DEV V2.0 ile yazılım süreçlerinin iyileştirilmesi
Improving software processes with CMMI-DEV V2.0 in agile software developing organizations
- Tez No: 956149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YÜCALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde yazılım sektöründe müşteri ihtiyaçlarının hızla değişmesi organizasyonların çevik kalmasını zorunlu kılarken, sürdürülebilirlik, kalite ve izlenebilirlik gibi kurumsal gereklilikler de daha yapılandırılmış süreç modellerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu bağlamda, çevik yazılım geliştirme yaklaşımlarının sağladığı esneklik ile CMMI‑DEV v2.0 gibi yetenek olgunluk modellerinin sunduğu yapısal bütünlüğün nasıl bir araya getirilebileceği sorusu bu tez çalışmasının çıkış noktasını oluşturmuştur. Çalışmanın temel amacı, çevik yöntemleri uygulayan yazılım organizasyonlarının kurumsal düzeyde daha tutarlı ve sürdürülebilir süreçler yürütebilmesine katkı sunacak bütünleşik bir yaklaşım geliştirmektir. Bu doğrultuda, öncelikle çevik yöntemler ile CMMI-DEV v2.0 modeli ayrı ayrı ele alınmış; literatür taraması yoluyla her iki yaklaşımın temel ilkeleri, güçlü yönleri ve sınırlılıkları analiz edilmiştir. Ardından, çevik yöntemlerin esnek yapısını koruyarak CMMI-DEV v2.0'ın yapılandırılmış süreç alanlarını bu yapıya entegre eden hibrit bir model önerilmiştir. Modelin sektörel uygulanabilirliğini değerlendirmek amacıyla, Türkiye'de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 12 yazılım organizasyonu ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu anket aracılığıyla, organizasyonların yazılım geliştirme sürecine ilişkin yaklaşımları ve çeşitli süreç alanlarında karşılaştıkları eksikliklere dair algıları analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çevik yöntemlerin operasyonel düzeyde etkin olduğunu; ancak karar analizi, kök neden analizi, süreç yönetimi ve yönetim desteği gibi alanlarda yapılandırılmış uygulamaların yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, süreç olgunluk modellerine yönelik farkındalığın sektörde genel olarak düşük seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Bu veriler ışığında, önerilen hibrit yaklaşımın yalnızca teorik değil, aynı zamanda pratik düzeyde de önemli bir ihtiyaca yanıt verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, Türkçe literatürde bu iki yaklaşımı bir araya getiren nadir örneklerden biri olarak hem akademik hem de sektörel düzeyde katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's software industry, the rapid changes in customer requirements compel organizations to remain agile; meanwhile, corporate necessities such as sustainability, quality, and traceability increase the demand for more structured process models. Within this context, the question of how the flexibility provided by agile software development approaches can be combined with the structural integrity offered by capability maturity models such as CMMI-DEV v2.0 constitutes the starting point of this thesis study. The main objective of the study is to develop an integrated approach that contributes to software organizations applying agile methods to conduct more consistent and sustainable processes at the organizational level. Accordingly, agile methods and the CMMI-DEV v2.0 model were initially addressed separately; through a literature review, the fundamental principles, strengths, and limitations of both approaches were analyzed. Subsequently, a hybrid model was proposed that integrates the structured process areas of CMMI-DEV v2.0 into the flexible nature of agile methodologies. To evaluate the sectoral applicability of the model, a survey was conducted with 12 software organizations operating in various sectors in Turkey. Through the survey, organizations' approaches to software development process implementations and perceptions regarding deficiencies in various process areas were analyzed. The findings revealed that although agile methods are effective at the operational level, structured practices remain insufficient in areas such as decision analysis, root cause analysis, process management, and management support. Additionally, awareness of process maturity models was generally observed to be low across the sector. In light of these data, it was concluded that the proposed hybrid approach responds not only theoretically but also practically to an important need. This study aims to contribute both academically and sectorally as one of the rare examples in the Turkish literature combining these two approaches.