Acil servise karbonmonoksit zehirlenmesi ile gelen hastalarda kardiyotoksisiteye bağlı gelişen EKG'deki miyokardiyal repolarizasyon parametlerine hiperbarik oksijen tedavisinin etkisi
The effect of hyperbaric oxygen therapy on myocardial repolarization parameters on ECG due to cardiotoxicity in patients presenting to the emergency department with carbon monoxide poisoning
  1. Tez No: 956150
  2. Yazar: NİSA SECERLİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Karbonmonoksit gazı, dünya genelinde en sık zehirlenme kaynakları arasındadır ve mortalite ile morbiditenin önemli nedenlerindendir. Zehirlenmenin ana tedavisi oksijen terapisidir ve bu terapilerden biri hiperbarik oksijen tedavisidir. Bu çalışmanın amacı, acil servise karbonmonoksit zehirlenmesi ile başvuran hastalarda gelişen kardiyotoksisiteye hiperbarik oksijen tedavisinin etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışma Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde prospektif olarak yapıldı. 8 Ocak 2025-3 Eylül 2025 tarihleri arasında karbonmonoksit zehirlenmesiyle gelen 18-65 yaş arasındaki hastalarının verileri toplandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru tipi, başvuru süresi, zehirlenme kaynağı kayıt altına alındı, ayrıca hiperbarik oksijen tedavisi öncesi ve sonrası vital bulguları, laboratuvar tetkikleri ve EKG'leri kayıt altına alındı. Ek olarak 18-65 yaş arasındaki sağlıklı grubun yaşı, cinsiyeti ve EKG örnekleri kayıt altına alındı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için Graphad 5 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 102 kişi dahil edildi. Bunların %46'sını (n=47) hasta grubu ve %54'ünü (n=55) kontrol grup oluşturdu. Hasta grubundaki 47 kişinin %57'si (n=27) kadın cinsiyete sahipken %43'ü (n=20) erkek cinsiyete sahipti. Hasta grubundaki kadın hastaların yaş ortalaması 47,7 iken erkek hastaların yaş ortalaması 50'idi. Kontrol grubundaki 55 kişinin %54'ü (n=30) kadın cinsiyete sahipken %46'sı (n=25) erkek cinsiyete sahipti. Kontrol grubundaki kadınların yaş ortalaması 44 ile erkeklerin yaş ortalaması 35'idi. Hasta grubu kendi içinde hiperbarik tedavisi öncesi ve sonrası değerlendirildiğinde tedavi öncesinde ortalama arter basıncında yükselme olurken kalp hızı ve satürasyonda düşme gözlendi. Kalp hızındaki düşüş anlamlı ölçüdeydi ve p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Carbon monoxide poisoning is among the most common sources of poisoning worldwide and a significant cause of mortality and morbidity. The primary treatment for poisoning is oxygen therapy, one of which is Hyperbaric Oxygen Therapy. The purpose of this study was to evaluate the effect of hyperbaric oxygen therapy on cardiotoxicity in patients presenting to the emergency department with carbon monoxide poisoning. Materials and Methods: The study was conducted prospectively in the Emergency Department of Gülhane Training and Research Hospital. Data were collected from patients aged 18-65 years presenting with carbon monoxide poisoning between January 8, 2025, and September 3, 2025. Patient age, gender, type of admission, duration of admission, and source of poisoning were recorded, as were vital signs, laboratory tests, and ECGs before and after hyperbaric oxygen therapy. Additionally, the age, gender, and ECG patterns of a healthy group aged 18-65 were recorded. Graphad 5 software was used to analyze the data. Results: A total of 102 individuals were included in the study. The patient group comprised 46% (n=47) and the control group comprised 54% (n=55). In the patient group, 57% (n=27) were female and 43% (n=20) were male. The mean age of female patients in the patient group was 47.7, while the average age of male patients was 50. In the control group, 54% (n=30) of the 55 individuals were female, while 46% (n=25) were male. The mean age of the females in the control group was 44 years, and the mean age of the males was 35 years. When the patient group was evaluated before and after hyperbaric treatment, an increase in mean arterial pressure was observed before treatment, while heart rate and saturation decreased. The decrease in heart rate was significant, and the p-value was calculated as