Eskişehir ili mısır üretim alanlarında fusarium türlerinin teşhisi ve bazı toprak herbisitlerinin fusarium'a olan etkilerinin belirlenmesi
Identification of fusarium species in maize production areas in Eskişehir province and determination of the effects of some soil herbicides on fusarium
  1. Tez No: 956151
  2. Yazar: SEMİR TURUŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Eskişehir ili Tepebaşı, Odunpazarı, Alpu, Seyitgazi ilçeleri mısır üretim alanlarındaki Fusarium türlerinin ve patojenisitelerinin belirlenmesi amacı ile 2023-2024 yıllarında yapılan survey çalışmalarında 45 tarladan, 180 örnek toplanmıştır. Bitkilerden yapılan izolasyonlar sonucunda toplam 110 adet Fusarium izolatı elde edilmiştir. İzole edilen türlerin F. verticillioides, F. culmorum, F. proliferatum, F. graminearum, F. sambucinum, F. acuminatum, F. chlamydosporum ve F. equiseti türlerine ait oldukları belirlenmiştir. En yaygın türün F. verticillioides, en virülent türün ise %96,67 hastalık şiddeti ile F. graminearum olduğu tespit edilmiştir. In vitro ve in vivo koşullarda Isoxaflutole+Thiencarbazone methyl+Cyprosulfamide, Dimethenamid-P+Saflufenacil, S-Metolachlor+Terbuthylazine aktif maddeli toprak herbisitlerinin farklı dozlarının F. graminearum'a etkilerinin araştırıldığı çalışmada, in vitro koşullarda en yüksek etki %57,23 değeri ile S-Metolachlor+Terbuthylazine aktif maddeli herbisitin çift doz uygulamasında görülmüştür. Bunu sırasıyla %47,16 ve %39,46 etki ile aynı aktif maddeli herbisitin üst doz ve önerilen dozları takip etmiştir. Diğer herbisitler değerlendirildiğinde ise, doz yükseldikçe patojeni engelleme oranlarının arttığı gözlenmiştir. Arazi denemelerinde patojene karşı en yüksek etki yine S-Metolachlor+Terbuthylazine aktif maddeli herbisitte belirlenmiştir. Herbisitin önerilen dozu patojene karşı %38,6 etki gösterirken, bir üst doz uygulamasında etki %45,31 olarak saptanmıştır. Herbisitlerin bazı bitki gelişim parametrelerine etkilerinin araştırıldığı çalışmalarda ise her üç herbisitin de hem patojen uygulanan hem de uygulanmayan alanlarda bitki gelişimini teşvik ederek olumlu yönde etki gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca herbisitlerin yabancı otlara olan etkileri de değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın, toprak herbisitleri ile toprak kaynaklı patojenler arasındaki ilişkinin ortaya konulması bakımından önemli olduğu, farklı mücadele programları oluşturulurken gelecek çalışmalara farklı bir perspektif sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to determine Fusarium species and pathogenicity in maize production areas of Tepebaşı, Odunpazarı, Alpu, Seyitgazi districts of Eskişehir province, 180 samples were collected from 45 fields in survey studies in 2023-2024. A total of 110 Fusarium isolates were obtained as a result of the isolations made from the plants. It was determined that the isolated species belonged to F. verticillioides, F. culmorum, F. proliferatum, F. graminearum, F. sambucinum, F. acuminatum, F. chlamydosporum and F. equiseti. the most common species was F. verticillioides and the most virulent species was F. graminearum with 96.67% disease severity in this study. The effects of different doses of soil herbicides containing the active ingredient Isoxaflutole+Thiencarbazone methyl+Cyprosulfamide, Dimethenamid-P+Saflufenacil, S Metolachlor+Terbuthylazine on F. graminearum under in vitro and in vivo conditions were observed, the highest effect was seen in double dose application of herbicide containing the active ingredient S-Metolachlor+Terbuthylazine with a value of 57.23% under in vitro conditions. This was followed by the upper dose and recommended doses of herbicide with the same active ingredient with 47.16% and 39.46% effects, respectively. When other herbicides were evaluated, it was observed that as the doses increased, the rates of pathogen inhibition increased. In field trials, the highest effect against the pathogen was again determined for the herbicide containing the active ingredient S-Metolachlor+Terbuthylazine. While the recommended dose of the herbicide showed 38.6% effect against the pathogen, the effect was determined as 45.31% in the application of the upper dose. In the studies investigating the effects of herbicides on some plant development parameters, it was determined that all three herbicides had a positive effect by promoting plant development in both pathogen applied and non-applied areas. It is thought that this study is important in terms of revealing the relationship between soil herbicides and soil-borne pathogens and will provide a different perspective for future studies when different control programs are being developed.