Akıllı telefon bağımlılığının dikkat performansı ile ilişkisi
The relationship between smartphone addiction and attention performance
  1. Tez No: 956152
  2. Yazar: TAYLAN TANIŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Akıllı telefon bağımlılığı (ATB), teknolojik gelişmelerle birlikte yaygınlaşan ve psikolojik, bedensel ve bilişsel işlevler üzerinde olumsuz etkiler yaratan bir davranışsal bağımlılık biçimidir. Bu çalışmada ATB ve artmış ekran süresinin dikkat performansı ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18–35 yaş aralığında 123 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar günlük ortalama akıllı telefon (AT) ekran süresi ve klinik düzeyde bağımlılık tanısına göre üç gruba ayrılmıştır: düşük ekran süresi (3 saat) ve ATB grubu. Katılımcılara Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği–Kısa Formu (ATBÖ-KF), Akıllı Telefon Aşırı Kullanım Ölçeği (ATAKTÖ), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21 (DASÖ-21), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-Kısa Formu (BIS-11-KF), Yetişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Özbildirim Ölçeği (ASRS) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) uygulanmıştır. Dikkat performansını değerlendirmek için Stroop Testi TBAG formu, İz Sürme Testi, İşaretleme Testi ve Sayı Dizisi Testi kullanılmıştır. AT kullanımıyla ilgili günlük ortalama ekran süresi ve telefon uyandırma sayısı gibi veriler de nesnel olarak kaydedilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında dikkat performansında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bununla birlikte, ATB grubunun günlük ekran süresi ve telefon kontrol sıklığı diğer gruplardan belirgin biçimde yüksektir. Ayrıca ATB grubunda bağımlılık, dürtüsellik ve dikkat eksikliği belirtileri diğer gruplara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Yüksek ekran süresi grubunda ise stres düzeyinin düşük ekran süresi grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı artış gösterdiği saptanmıştır. Korelasyon analizlerinde ise AT'nin verimsiz, sorunlu ya da bağımlılık düzeyinde kullanımı depresyon, stres, dürtüsellik, dikkat eksikliği belirtileriyle pozitif ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada ATB'nin dikkat performansı üzerinde beklenen olumsuz etkiyi göstermediği bulunmuştur. Bununla birlikte, ATB'nin artmış ekran süresi, dürtüsellik, dikkat sorunları ve stres düzeyleriyle güçlü bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, AT kullanımına yönelik müdahalelerde yalnızca ekran süresini azaltmaya odaklanmak yerine verimli kullanım becerilerinin geliştirilmesine ve eşlik eden psikiyatrik sorunların ele alınmasına öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Smartphone addiction (SA) is a form of behavioral addiction that has become widespread with technological developments and exerts negative effects on psychological, physical, and cognitive functions. This study aimed to evaluate the relationship between SA, increased screen time, and attention performance. Materials and Methods: The study included 123 participants aged 18–35. Participants were divided into three groups based on their daily average smartphone (SP) screen time and clinical diagnosis of addiction: low screen time (3 hours), and SA group. All participants completed the Smartphone Addiction Scale–Short Form (SAS-SF), Excessive Smartphone Use Scale (ATAKTÖ), Depression Anxiety Stress Scales-21 (DASS-21), Barratt Impulsiveness Scale–Short Form (BIS-11-SF), Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), and Maslach Burnout Inventory (MBI). To assess attention performance, the Stroop Test TBAG form, Trail Making Test, Cancellation Test, and Digit Span Test were administered. Objective smartphone usage data, such as daily average screen time and number of phone unlocks, were also recorded. Results: No significant differences in attention performance were found among the groups. However, the SA group demonstrated significantly higher daily screen time and phone-checking frequency compared to the other groups. In addition, the SA group scored significantly higher in measures of addiction, impulsivity, and attention deficit symptoms. In the high screen time group, stress levels were significantly higher compared to the low screen time group. Correlation analyses further revealed that inefficient, problematic, or addictive smartphone use was positively associated with depression, stress, impulsivity, and attention deficit symptoms. Conclusion: This study found that SA did not produce the expected negative impact on attention performance. Nevertheless, SA was strongly associated with increased screen time, impulsivity, attention difficulties, and higher stress levels. These findings suggest that interventions targeting smartphone use should prioritize enhancing efficient usage skills and addressing comorbid psychiatric conditions rather than focusing solely on reducing screen time.