Biyokütle destekli MG/FE katmanlı çift hidroksit kompozit materyali ile renk gideriminin incelenmesi
Investigation of color removal with biomass supported MG/FE layered double hydroxide composite material
- Tez No: 956153
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, birlikte çöktürme yöntemi kullanılarak M. oleifera ile yeni bir kompozit olan Mg/Fe KÇH@MO sentezlenmiştir. Sentezlenen adsorban ile sulu çözeltilerden RSRR boyarmaddesinin giderimi amaçlanmıştır. Buna yönelik kesikli sistemde adsorpsiyona etki eden pH, adsorban miktarı, temas süresi ve başlangıç konsantrasyonu gibi parametreler incelenmiştir. Sürekli sistemde ise akış hızı ve adsorban miktarının adsorpsiyon verimine etkisi değerlendirilmiştir. Adsorpsiyon kinetiğinin yalancı-ikinci dereceden modellemesine, izoterminin ise Freundlich izoterm modeline uyum sağladığı belirlenmiştir. Adsorbanın yapısı SEM-EDX, BET, TG-DTA, XRD ve FTIR analizleri ile karakterize edilmiştir. Deneysel bulgular, Mg/Fe KÇH@MO ile RSRR giderim veriminin %90 civarı olduğunu göstermektedir. Tüm deneysel sonuçlar, Mg/Fe KÇH@MO için sulu çözeltilerden boyarmadde gideriminde etkili, çevre dostu ve ekonomik bir adsorban olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel composite material, Mg/Fe LDH@MO, was synthesized using Moringa oleifera via the co-precipitation method. The primary aim was to remove Remazol Yellow RR (RYRR) dye from aqueous solutions using the synthesized adsorbent. In the batch system, the effects of key parameters such as pH, adsorbent dosage, contact time, and initial dye concentration on the adsorption efficiency were investigated. In the continuous system, the influence of flow rate and adsorbent dosage on adsorption performance was evaluated. The adsorption kinetics followed the pseudo-second-order kinetic model, while the equilibrium data were best described by the Freundlich isotherm model. The structure of the synthesized adsorbent was characterized using SEM-EDX, BET, TG-DTA, XRD, and FTIR analyses. Experimental findings revealed that the dye removal efficiency of Mg/Fe LDH@MO for RYRR was approximately 90%. All results indicate that Mg/Fe LDH@MO is an effective, eco-friendly, and economically viable adsorbent for the removal of dyes from aqueous solutions.