Betonarme yapıların güçlendirilme yöntemleri ve güçlendirmesinde kullanılan frp kompozit malzemelerin içeriğinin, uygulama şekillerinin incelenmesi
Strengthening methods of reinforced concrete structures and examination of the content and application methods of frp composite materials used in their strengthening
  1. Tez No: 956155
  2. Yazar: ALİ CEM YASTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM GEÇİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Betonarme üst yapılar deprem, hortum vb doğal afetler ve patlama gibi beklenmedik yükler ile karşılaştığında ciddi hasarlar görebilmektedir. Bu zararlar neticesinde hasar almış binalar incelendiğinde taşıyıcı yapı elemanlarında meydana gelen hasarlar ekseriyetle kesme hasarından meydana geldiği kanaatine varılmaktadır. Kesme hasarları, birbirinden farklı nedenlerden oluşmaktadır. Günümüzde, yapısal bütünlüğün korunması ve binaların ömrünün uzatılması inşaat sektöründe en öncelikli konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle, bina güçlendirme, özellikle deprem gibi doğal afetlere karşı daha dirençli yapılar oluşturmak amacıyla büyük bir önem taşımaktadır. FRP, son yıllarda bu amaçla sıklıkla başvurulan ve etkili sonuçlar alınan modern bir güçlendirme yöntemidir. Bu tezimde, karbonfiberin yapı güçlendirmedeki önemini detaylı bir şekilde ele alacak, FRP uygulama sürecinin planlamasından, kullanılan malzemelerin özelliklerine, kendi yaptığım uygulamalar ve uygulama tekniklerinde karşılaşılan zorluklara kadar pek çok konuya değineceğim. Her adımda, FRP'nin yapısal kapasiteyi artırdığı ve binaları geleceğe taşıdığı güçlendirme süreçlerini incelerken, tamamlanmış projeler üzerinden somut değerlendirmeler yapacağım. Karbonfiber kullanımıyla yapı güçlendirmenin önemi, FRP uygulama süreci, malzeme seçimi ve zorluklar üzerine kapsamlı bir rehber FRP son yıllarda yapı güçlendirme çalışmalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Dayanıklılık ve hafiflik gibi üstün özellikleri nedeniyle, özellikle deprem bölgelerinde binaların yeniden yapılandırılmasında vazgeçilmez bir malzeme haline gelmiştir. Karbonfiberin yapılara eklediği mukavemet, binanın deprem sırasında gösterdiği performansı önemli ölçüde artırır ve böylelikle can ve mal kaybını minimize eder. FRP uygulama sürecinin planlanması, başarıya ulaşmanın en önemli adımlarından biridir. Bu süreçte, hangi uygulama tekniklerinin kullanılacağı ve karşılaşılabilecek zorlukların ne olabileceği önceden değerlendirilir. Uygulama sonrasında yapılan değerlendirmelerde, güçlendirme işleminin başarı seviyesi ve eklenen değerler detaylı bir şekilde incelenir. Böylelikle, karbonfiber kullanılarak güçlendirilmiş bir yapı, beklentilere uygun olarak dayanıklılığını ve işlevselliğini artırmış olur.
Özet (Çeviri)
When earthquakes, tornadoes, natural calamities, and explosions hit, reinforced concrete superstructures can be severely damaged. Examination of structures injured by these damages shows that shear damage causes structural element failure. Different factors cause shear damage. In the construction industry, structural integrity and building longevity are important considerations. Building reinforcement is important, especially to make structures more earthquake-resistant. Modern reinforcement methods like FRP have been employed for this purpose successfully in recent years. This thesis will discuss the importance of carbon fiber in structural reinforcement, as well as the planning of the FRP application process, the properties of the materials used, and my own application difficulties and techniques. At each phase, I will investigate FRP reinforcing techniques that boost structural capacity and carry buildings into the future and evaluate completed projects. A thorough guide to carbon fiber structural reinforcement, FRP application, material selection, and problems. Recent structural reinforcing projects have favoured FRP. Due of its resilience and lightness, it is essential for building reconstruction, especially in seismic zones. Carbon fiber strengthens buildings, reducing earthquake damage and loss of life and property. Planning the FRP application procedure is crucial to success. This approach evaluates application methods and potential challenges. After application, the reinforcing process's success and added values are assessed. Thus, a carbon fiber-reinforced structure meets expectations in durability and functionality.