4-brom-2-[(E)-2-(fenilhidrazinliden)metil]fenol kristalinin X-ışını kırınım yöntemi ile yapı tayini
Structure determination of 4-bromo-2[(E)-(2-phenylhydrazinylidene)methyl]phenol crystal by X-ray diffraction method
  1. Tez No: 956156
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada kimya, tıp ve teknoloji disiplinlerinde çeşitli uygulama alanlarına sahip hidrazon türevi olan yapımız başarıyla sentezlenmiştir. 4-brom-2[(E)-(2-fenilhidrazinliden)metil]fenol kristalinin moleküler ve kristal yapısı, X-ışını tek kristal kırınım yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Yapı analizine yönelik kırınım verileri, Bruker Smart Breeze model difraktometre kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen kırınım verilerine, multi-scan soğurma düzeltmesi yapılmıştır. İncelediğimiz yapımız için SHELXS-2018 programı kullanılarak doğrudan yöntemlerle çözüm ve ardından SHELXL-2019 programı en küçük kareler yöntemiyle arıtım yapılmıştır. Birim hücrede moleküler yapının yerleşimi, moleküllerin birbirleriyle etkileşmeleri ve molekülde oluşan hidrojen bağları PLATON programı kullanılarak analiz edilmiştir. Son olarak moleküler yapılar ve şekiller, ORTEP-III programı kullanılarak çizilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, hydrazone derivative with various application areas in the fields of chemistry, medicine, and technology have been successfully synthesized. The molecular and crystal structure of 4-bromo-2[(E)-(2-phenylhydrazinylidene)methyl] phenol crystal was determined using X-ray single-crystal diffraction. Diffraction data for structure analysis were obtained using the Bruker Smart Breeze model diffractometer. Multi-scan absorption correction was applied to the obtained diffraction data. For our structure, we used the SHELXS-2018 program to solve it using direct methods and then purified it using the least squares method with the SHELXL-2019 program. The placement of the molecular structure in the unit cell, the interactions of the molecules with each other and the hydrogen bonds formed in the molecule were analyzed using the PLATON program. Finally, molecular structures and shapes were drawn using the ORTEP-III program.