Toward ecological validity in biological motion perception: Dissociating real-time and video stimuli
Biyolojik hareket algısında ekolojik geçerliliğe doğru: Canlı ve video uyaranların ayrıştırılması
  1. Tez No: 956161
  2. Yazar: ELİF AHSEN ÇAKMAKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYŞEN ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Psikoloji, Engineering Sciences, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Alışagelinmiş laboratuvar ortamları, gerçek dünya sosyal bilişiminin dinamiklerini yakalamakta çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu eksikliği gidermek amacıyla, gerçek dünyada ve video formatında uyaranlar arasındaki karıştırıcı değişkenleri en aza indiren yenilikçi bir deneysel düzenek geliştirilmiştir. Bu düzenekte, canlı insan hareketleri saydam bir OLED ekran aracılığıyla görsel periferide sunulmuş ve böylece“gerçek”(canlı) ve video eylemler doğrudan karşılaştırılabilmiştir. Dikkat yükü (yüksek/düşük), uyaran türü (gerçek/video) ve eylem türü (tepki uyandırma kapasitesi olan aksiyonlar, tepki uyandırma kapasitesi olmayan aksiyonlar, periferde askiyon uyaranı olmama) sistematik olarak değiştirilmiştir. Davranışsal sonuçlar, özellikle düşük dikkat yükü koşullarında, gerçek eylemlerin video karşılıklarına kıyasla daha fazla dikkat dağıttığını göstermiştir. EEG analizleri (ERP ve kortikal salınımlar), gerçek ve video eylemler için farklı nöral örüntüler ortaya koymuştur. Görünür bir uyaran olmadığı video ve canlı oturumlar arasında bile, canlı oturumda aktörün fiziksel varlığının bilinmesi durumundan kaynaklı nöral farklar gözlemlenmiştir; bu da yalnızca fiziksel mevcudiyetin bile beyin yanıtlarını değiştirmeye yeterli olduğunu göstermektedir. Beklentilerin aksine, sosyal etkileşim potansiyeli yüksek olan eylemler daha fazla dikkat çekmemiştir; bu durum muhtemelen etkileşim kısıtlarından kaynaklanmaktadır. Bulgular, fiziksel varlık ve bağlamsal gerçekliğin bilişsel süreçleri şekillendirmedeki rolünü vurgulamakta ve sosyal sinirbilimde ekolojik geçerliliği yüksek paradigma kullanımının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional laboratory settings often fail to capture the dynamics of real-world social cognition. To address this gap, a novel experimental setup was developed that minimizes the confounding effects between real and video-based stimulus presentation by using a transparent OLED screen to display live human actions in the visual periphery. This allowed for direct comparison of“real”(live) and video actions under controlled conditions. Attentional load (high/low), stimulus type (real/video), and action type (actions with response-eliciting capacity, actions without response-eliciting capacity, no peripheral action stimuli) were systematically varied. Behavioral results showed greater distraction from real actions than video counterparts, especially under low-load conditions. EEG analyses (ERP and cortical oscillations) revealed distinct neural patterns for real versus video actions. Notably, neural differences emerged even in the absence of visible stimuli when the actor's physical presence was known in the live session, indicating that presence alone is enough to modulate brain responses. Contrary to expectations, actions with higher social engagement potential did not capture more attention, possibly due to interaction constraints. The findings highlight the role of physical presence and contextual realism in shaping cognitive processing and underscore the value of ecologically valid paradigms in social neuroscience.