3,3'-(tiyofen-2,5-diil)dibenzoik asit ile koordinasyon polimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve viktorya mavisi B'yi adsorplama özelliklerinin araştırılması
Synthesis, characterization and investigation of victoria blue B adsorption properties of coordination polymers with 3,3'-(thiophene-2,5-diyl)dibenzoic acid
- Tez No: 956162
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ZAFER YEŞİLEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tez kapsamında, ana ligant olarak 3,3-(tiyofen-2,5-diil)dibenzoik asit (H2tdb) ve nötral ligant olarak 1,2-bis(imidazol-1-ilmetil)benzen (obix) kullanılmıştır. H2tdb ligandı ile Mn(II), Cu(II), Zn(II) ve Cd(II) iyonları kullanılarak dört (1-4), H2tdb ve obix ligandlarının birlikte kullanılmasıyla ise Co(II), Cu(II) ve Cd(II) iyonlarıyla üç karışık ligandlı koordinasyon polimerleri (5-7) sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin yapıları, elementel analiz, FT-IR spektroskopisi, X-ışınları toz ve tek kristal difraksiyon yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Komplekslerin faz saflıkları X-ışınları toz kırınım yöntemiyle, termik özellikleri termik analiz yöntemleri ile (TG, DTA ve DTG) aydınlatılmıştır. Elementel analiz sonuçlarına göre koordinasyon polimerlerinin kapalı formülleri incelenmiş ve sırasıyla [Mn2(μ3-tdb)(μ4-tdb)(μ-H2O)(DMF)2]n (1), {[Cu(µ4-tdb)(H₂O)]·3H2O·2DMF} (2), {[Zn2(μ3-tdb)(μ4-tdb)(μ-H2O)(H2O)(DMF)]·DMF}n (3), [Cd2(μ4-tdb)(μ4-tdb)(μ-H2O)(DMF)2]n (4), {[Co2(µ3-tdb)(µ4-tdb)(µ-obix)]⸱H2O⸱DMF}n (5), {[Cu(μ4-tdb)(μ-obix)]·H2O·DMF}n (6) ve {[Cd(µ4-tdb)(µ-obix)]⸱H2O⸱2DMF}n (7) şeklinde olduğu belirlenmiştir. Kristal yapılar incelendiğinde 1, 3-5 komplekslerinin triklinik birim hücrede ve P-1 uzay grubunda, 2, 6 ve 7 bileşiklerinin ise monoklinik birim hücrede ve sırasıyla C2/m, P21/c ve P21/c uzay grubundan kristallendiği belirlenmiştir. Yapısal olarak 1, 3 ve 4 bileşiklerinin benzer olduğu, iki tdb ve bir akua ligandının komşu metal(II) iyonlarına köprü ligandı olarak koordine olduğu ve 1D polimerik zincir oluşturduğu belirlenmiştir. 2'de Cu(II) iyonlarının tdb ligandına ait oksijen atomları ile koordine olmasıyla vapur çarkı [Cu2(CO2)4] birimleri oluşmuştur. Bu birimlerin tdb ligandları ile birbirine bağlanmasıyla 1D polimerik yapı meydana gelmiştir. 5 koordinasyon polimerinde, komşu Co(II) iyonlarının tdb ligandı ile koordine olmasıyla 1D polimerik zincir oluşmuştur. Obix ligandının komşu 1D zincilere köprü olarak bağlanmasıyla 2D yapı meydana gelmiştir. Benzer yapılı 6 ve 7'de ise tdb ligandlarının beş dişli koordinasyonu sonucu oluşan 1D zincirler oluşmuştur. Ayrıca, 1 kompleksinin Viktorya mavisi boyasını (VBB) adsorplama kapasitesi incelenmiş ve 265,83 mg/g adsorpsiyon kapasitesine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3,3′-(thiophene-2,5-diyl)dibenzoic acid (H₂tdb) was used as the main ligand and 1,2-bis(imidazol-1-ylmethyl)benzene (obix) as the neutral ligand. Four coordination polymers (1–4) were synthesized using H2tdb with Mn(II), Cu(II), Zn(II), and Cd(II) ions, and three mixed-ligand coordination polymers (5–7) were obtained by combining H2tdb and obix with Co(II), Cu(II), and Cd(II) ions. The structures of compounds were characterized by elemental analysis, FT-IR spectroscopy, and both powder and single-crystal X-ray diffraction techniques. Phase purities were confirmed by powder X-ray diffraction, and their thermal properties were investigated using thermal analysis methods (TG, DTA, and DTG). Based on elemental analysis results, the molecular formulas of the coordination polymers were determined as follows: [Mn2(μ3-tdb)(μ4-tdb)(μ-H2O)(DMF)2]n (1), {[Cu(µ4-tdb)(H2O)]·3H2O·2DMF} (2), {[Zn2(μ3-tdb)(μ4-tdb)(μ-H2O)(H2O)(DMF)]·DMF}n (3), [Cd2(μ4-tdb)(μ4-tdb)(μ-H2O)(DMF)2]n (4), {[Co2(µ3-tdb)(µ4-tdb)(µ-obix)]⸱H2O⸱DMF}n (5), {[Cu(μ4-tdb)(μ-obix)]·H2O·DMF}n (6) ve {[Cd(µ4-tdb)(µ-obix)]⸱H2O⸱2DMF}n (7). Crystallographic analysis revealed that complexes 1, 3–5 crystallized in the triclinic P-1 space group, whereas complexes 2, 6, and 7 crystallized in the monoclinic space groups C2/m and P2₁/c. Structurally, compounds 1, 3, and 4 are similar, where two tdb and one aqua ligand act as bridging ligands between adjacent metal(II) ions, forming 1D polymeric chains. In compound 2, Cu(II) ions coordinate with oxygen atoms from the tdb ligand to form paddlewheel [Cu2(CO2)4] units, which link through tdb ligands to construct a 1D polymeric structure. In complex 5, 1D polymeric chains are formed by coordination of Co(II) ions with tdb ligands. These chains are further connected via the obix ligand acting as a bridge, resulting in a 2D network. Similarly, in compounds 6 and 7, 1D chains are formed through the pentadentate coordination of the tdb ligands. Additionally, the adsorption capacity of complex 1 for Victoria Blue B dye (VBB) was investigated, and it was found to exhibit an adsorption capacity of 265.83 mg/g.