Kalp cerrahisi sonrası hastaların ilk mobilizasyon süresini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting the initial mobilization time of patients after cardiac surgery
  1. Tez No: 956160
  2. Yazar: ELİF DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YAVAN, PROF. DR. UMMAHAN FİLİZ ÖĞCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Erken mobilizasyon, kalp cerrahisi sonrası hastaların izlemi konusunda çok önemlidir. Hastanede yatış süresini azaltarak hastanın yaşamsal faaliyetlerine dönüşünü hızlandırır. Bu çalışmada kalp cerrahisi sonrası hastaların ilk mobilizasyon süresini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla Ocak- Nisan 2025 tarihleri arasında Ege Bölgesi'nde bir Üniversite Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde, ameliyat sonrası hastaların tanıtıcı özellikleri ile ağrı skorları, düşme korku puanları ve mahremiyet endişelerine göre ameliyat sonrası ilk mobilizasyon süreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmamızda veriler Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu, Görsel Analog Skala, Düşme Korkusu Ölçeği ile toplanmıştır. Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formunda son soruda mobilizasyonda mahremiyet algısı değerlendirilmiştir. Veriler için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra verilerin normal dağılıma uygunluğu incelenmiş, uygun istatstiksel testler kullanılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında t- testi, çoklu grup karşılaştırmalarında ANOVA testi, değişkenler arası ilişkilerde Pearson ve Spearman korelasyon analizleri, mobilizasyon süresi üzerindeki etkilerin belirlenmesinde çoklu regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Early mobilization is essential for patient recovery after cardiac surgery, as it shortens hospitalization and supports a quicker return to daily activities. This study aimed to identify factors influencing the initial mobilization time post-surgery. Conducted between January and April 2025 in a Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit at a University Hospital in the Aegean Region, the study examined the relationship between mobilization time and pain, fear of falling, and privacy concerns. Data were collected using a Sociodemographic and Clinical Characteristics Form, the Visual Analog Scale, and the Fear of Falling Scale. The final item on the form evaluated patients' perception of privacy during mobilization. Data were analyzed using SPSS 25.0. Besides descriptive statistics, tests for normality were applied.