Ti bazlı alaşımlarda alaşım elementleri ve yüzey işlemlerinin biyoaktiviteye etkisi
Effects of alloying elements and surface treatments on the bioactivity of titanium-based alloys
  1. Tez No: 956163
  2. Yazar: ERDOĞAN SERHAD ÖZBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDIKA MİNE TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Titanyum (Ti) alaşımları sahip oldukları; düşük yoğunluk, yüksek spesifik mukavemet, iyi korozyon direnci ve elastik modülünün kortikal kemiğe yakın olmasından kaynaklı elastik uyumsuzluk sorununa neden olmaması gibi üstün özelliklerinden dolayı dental ve ortopedik uygulamalarda en çok tercih edilen alaşım türlerindendir. Farklı alaşım elementlerinin ilavesiyle Ti-6Al-4V, Ti-6Al-7Nb gibi alaşımlar ve yeni nesil yüksek entropili TiTaHfNbZr gibi alaşımlar geliştirilmiştir. Bu alaşım elementleri titanyumun mekanik özelliklerini iyileştirirken alaşımın biyoaktivitesinde yani, yüzeyinde kalsiyum fosfatlı yapıların (CaP) tutunmasında da belirleyici bir rol oynamaktadır. Titanyumun biyoaktivitesini etkileyen diğer bir önemli parametre de alaşımın yüzeyine uygulanan ve yüzey kimyasına etki eden alkali işlem, alkali+ısıl işlem ile yüzey topografyasını değiştiren lazerle desenleme gibi yüzey işlemleridir. Bu yüzey işlemleri yüzey pürüzlülüğü, temas açısı ve yüzey serbest enerjisi gibi alaşımın yüzey özelliklerine etki eder. Bu çalışmada saf Ti, Ti-6Al-4V, Ti-6Al-7Nb ve yüksek entropili TiTaHfNbZr alaşımlarının biyoaktivitelerine alaşım elementlerinin ve uyulanan çeşitli yüzey işlemlerinin etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Titanium (Ti) alloys are one of the most favored alloys in dental and orthopedic applications due to their superior properties such as low density, high specific strength, good corrosion resistance, and compatibility with the elastic modulus of cortical bone, preventing elastic mismatch issues. With the addition of different alloying elements, alloys such as Ti-6Al-4V, Ti-6Al-7Nb, and new generation high entropy alloys (HEAs) like TiTaHfNbZr have been developed. While these alloying elements enhance the mechanical properties of titanium, they play a decisive role in bioactivity of the alloy, specifically in the adsorption of calcium phosphate-based (CaP) structures on its surface. The other important parameter that influences the bioactivity of titanium is application of surface treatments such as alkali treatment, alkali+heat treatment which impact surface chemistry as well as surface topography tailoring methods such as laser surface processing. These surface treatments affect the surface properties of the alloy, particularly surface roughness, contact angle, and surface free energy. In this study, the effects of alloying elements and various surface treatments on the bioactivity of pure Ti, Ti-6Al-4V, Ti-6Al-7Nb, and high entropy TiTaHfNbZr alloys will be investigated.