Erişkin tip DEHB'de teta transkraniyal alternan akım uyarımının bilişsel işlevlere ve EEG'ye etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of theta transcranial alternating current stimulation on cognitive functions and related EEG features in adult ADHD
- Tez No: 956164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA AKTÜRK KILIÇ, PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocuklukta başlayan ve sıklıkla erişkinlikte de devam eden nöropsikiyatrik/nörogelişimsel bir hastalıktır. Günümüzde“davranışsal”bir hastalık olmaktan ziyade“bilişsel”bir hastalık olarak görülen DEHB'de yürütücü işlevler ve bellek gibi birtakım bilişsel işlevler etkilenmektedir. Non- invaziv nöromodülasyon yöntemlerinden biri olan tDAU'nun DEHB'li çocuklarda ve erişkinlerde bilişsel işlevleri geliştirdiğine dair çalışmalar literatürde mevcuttur. Bu çalışmada bir başka non-invaziv nöromodülasyon yöntemi olan tAAU'nun bireyselleştirilmiş bir yaklaşım ile erişkin tip DEHB'de bilişsel işlevlere ve EEG'ye olan etkisi araştırıldı. Araştırmaya 32 (16 BTF-1, 16 sham) DEHB'li erişkin dahil edildi. Katılımcılara önce nöropsikolojik test bataryasında yer alan ve ön planda dikkat ile belleği ölçtüğü düşünülen bir dizi test uygulandı. Katılımcılara 64 kanallı EEG çekimi sırasında bir görsel bellek görevi sunuldu ve katılımcıların yanıtları kaydedildi. Ardından katılımcılara 20 dakika boyunca spontane EEG verisi üzerinden hesaplanan bireysel teta frekanslarının 1 Hz altında tAAU uygulandı ve görsel bellek görevi ile nöropsikolojik testler tekrar edildi.
Özet (Çeviri)
Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neuropsychiatric/neurodevelopmental disorder that lasts through adulthood from childhood. In ADHD, which is now considered a“cognitive”disease rather than a“behavioral”disease, some cognitive functions such as executive functions and memory are affected. There are studies in the literature showing that tDCS, one of the non- invasive neuromodulation methods, improves cognitive functions in children and adults with ADHD. In this study, being another non-invasive neuromodulation technique, the effects of individualized theta tACS on cognitive functions and EEG in adult ADHD were investigated. 32 (16 ITF-1, 16 sham) adults with ADHD were included in the study. First, tests in the neuropsychological test battery that mainly assesses attention and memory were administered both before and after the tACS session. During 64 channel EEG recording, participants did a visual memory task and their responses were recorded. Then participants received a tACS session for 20 minutes 1 Hz slower than their individual theta frequency which is calculated from spontaneous EEG data.