Essays on the economics of automation
Otomasyonun ekonomisi üzerine makaleler
  1. Tez No: 956169
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN HACIBEBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez üç makale formatındadır. İlk makale, siyasal rekabetin robotların vergilendirilmesine mi yoksa sübvanse edilmesine mi yol açtığını genel denge çerçevesinde incelemektedir. Temel varsayımımız, otomasyonun rutin emeğin yerini alırken aynı zamanda rutin olmayan emeğin verimliliğini artırdığıdır. Bu durum toplum içinde siyasi çıkar çatışmasına neden olmakta ve her biri farklı emek gruplarını temsil eden iki siyasi partinin, seçmenlerinin beklenen refahını maksimize etmeye çalıştıkları oyun kuramsal bir seçim rekabetine yol açmaktadır.“Wittman modeli”olarak bilinen bu siyasal rekabet çerçevesinde hem gelir vergisi hem de robot vergisi birer politika aracı olarak kullanılmaktadır. Teorik ve nicel analizlerimiz, robotların mevcut yüksek maliyeti göz önüne alındığında, her iki partinin de robot kullanımına yönelik sübvansiyonu desteklediğini göstermektedir. Ancak teknolojik ilerleme ile robot fiyatlarının zamanla düşmesi sonucunda model, uzun vadede robot vergisinin kaçınılmaz hale geleceğini öngörmektedir. İkinci makale, robot vergisinin nasıl endojen olarak belirlendiğini genç rutin ve rutin olmayan işçiler ile yaşlı rutin ve rutin olmayan emeklileri içeren örtüşen nesiller (OLG) modelinde incelemektedir. Bu model, nesiller arası farklılıkları içselleştirerek hem gelir hem de servet eşitsizliğini dikkate almakta ve her biri farklı grupları temsil eden iki siyasi partinin, seçmenlerinin dolaylı faydasını maksimize etmeye çalıştığı Wittman tipi siyasal rekabet içinde nasıl bir politika önerdiğini analiz etmektedir. Rutin olmayan genç ve yaşlıları temsil eden parti durağan durumda ılımlı bir robot sübvansiyonunu savunurken, rutin işçileri temsil eden parti yüksek oranlı bir robot vergisi önermektedir. Laissez-faire ve sosyal planlayıcı çözümleriyle karşılaştırıldığında, analiz seçim sonuçlarında olasılıksal kaymaların meydana geldiğini ve bunların gelir ve servet eşitsiliği seviyelerini değiştirdiğini ortaya koymakta, bu durum siyasal konjonktür döngülerine benzerlik taşımaktadır. Üçüncü makale, yeniden dağıtımın otomasyonun bir belirleyicisi olup olmadığını araştırmaktadır. Otomasyonu içeren bir genel denge modelinde yapılan analitik ve sayısal analizler, yeniden dağıtımın otomasyon düzeyini artırdığını göstermektedir. Bu teorik bulgu, panel veri seti ile yapılan ampirik analizle de desteklenmektedir. GMM-IV tahmin yöntemi kullanılarak yapılan analiz, yeniden dağıtımın otomasyon üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü nedensel bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is structured as a three-essay format. The first essay investigates whether political competition leads to the taxation or subsidization of robots in a general equilibrium setup. Our primary assumption is that while automation substitutes for routine labor, it enhances the productivity of non-routine labor, thereby creating a political conflict of interest within society. This conflict gives rise to electoral competition between two political parties, each representing different labor groups, and engaging in a game-theoretic rivalry to win elections and maximize the expected welfare of their electorates. In this political competition framework known as the Wittman model, both income tax and a robot tax serve as policy instruments. Our theoretical and quantitative analyses demonstrate that, given the currently high cost of robots, both parties support subsidies for robot usage. However, as technological progress drives down robot prices over time, the model suggests that robot tax may become inevitable in the long run. The second essay examines how the robot tax is endogenously determined in an overlapping generations (OLG) model featuring young routine and non-routine workers, as well as old routine and non-routine retirees. By incorporating generational differences and accounting for both income and wealth inequality, the model analyzes how two political parties—each representing distinct groups—maximize the expected indirect utility of their electorates under Wittman political competition. The party representing young and old non-routine individuals favors a moderate robot subsidy in the steady state, while the party representing routine workers proposes a high robot tax. Compared to the laissez-faire and social planner solutions, the analysis reveals that there are probabilistic shifts in election outcomes that alter the levels of income and wealth inequality, reminiscent of political business cycles. The third essay explores whether redistribution can be a driver of automation. Using a general equilibrium model with automation, both analytical and numerical results show that redistribution increases the level of automation. This theoretical insight is supported by an empirical analysis based on panel data. Applying the GMM-IV estimation method, the study finds that redistribution has a statistically significant and positive causal effect on automation.