Teknolojik ilerlemenin artan finansal entegrasyon ve otomasyon yoluyla ekonomilere etkisi üzerine incelemeler
Essays on the effect of technological advancement on the economies through increasing financial integration and automation
- Tez No: 482070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında son yıllarda teknolojik ilerlemelere paralel olarak hızlanan finans entegrasyon ve üretimde artan otomasyonun ekonomiler üzerindeki etkileri analiz edilmiştir Tezin birinci bölümünde, artan finansal entegrasyonun gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye akımları ve tüketim üzerindeki etkisi modellenmiştir. Analizde borçlanma kısıtı eklenerek geliştirilen NOEM küçük açık ekonomi modeli kullanılmış ve denge çözümleri simülasyon yöntemiyle elde edilmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre artan finansal entegrayon sermaye akımlarını artırmakta tüketimi ise azaltmaktadır. Ayrıca, finansal entegrasyonun sermaye akımları/tüketim oranını arttırdığı ve bunun Türkiye, Güney Afrika ve Çin gibi gelişmekte olan ülke verileriyle uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Tezin ikinci bölümde uluslararası finansal entegrasyonun gelişmekte olan ülkelerdeki makroekonomik oynaklıklara etkisi 1980-2014 dönemi için analiz edilmiştir. Sonuçlar artan finansal entegrasyonun çıktı oynaklığını azalttığını tüketim oynaklığını ise artırdığını göstermektedir. Ticari açıklığın makroekonomik oynaklıklar üzerinde istatistiki olarak önemli bir etkisi bulunmamıştır. Son olarak, artan finansal gelişme düzeyinin hem çıktı hem de tüketim oynaklığını artırdığı ve bu etkilerin istatistiki olarak önemli olduğu bulunmuştur. Tezin son bölümünde küresel düzeyde üretimde artan otomasyonun iş gücünün milli gelirden aldığı paya etkisi analiz edilmiştir. Öncelikle, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde iş gücünün milli gelirden aldığı payın tarihsel gelişimi incelenmiş ve payın her iki ülke grubunda da azaldığı tespit edilmiştir. Sonrasında DSGE modelinin kullanıldığı analiz bölümünde model hem fiziki sermaye hem de insan sermayesi birikim denklemleri eklenerek geliştirilmiştir. Fiziki sermaye birikim denklemi sektör özel teknolojinin verimlilik katsayısını, insan sermayesi birikim denklemi ise eğitim yatırımlarının verimlilik katsayısını içermektedir. Fiziki sermayeye verilen şokun insan sermayesine gelen şoktan fazla olduğu ve aradaki pozitif şok farkının arttırıldığı fark senaryolar denenmiştir. Artan şok farkı iş gücünün milli gelir payının azalmasına neden olmuştur. Bu sonuç, 1980 sonrasında küresel düzeyde iş gücünün milli gelir payında görülen düşüşleri teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the effects of increasing financial integration on both consumption and capital flows in the developing countries are examined. For the analysis, NOEM small open economy model is improved by adding borrowing constraint to the model. The solutions of the model are derived through simulation method. According to the results, financial integration increases capital flows into developing countries but decreases consumption level. In addition, financial integration increases the capital flows-to- consumption ratio in developing countries. This result is consistent with the historic data of big developing countries like Turkey, South Africa, and China. In the second part, the effects of international financial integration on macroeconomic volatilities in developing countries are analyzed over the period 1980-2014. In the econometric analysis, the following results are reported: Firstly, financial openness decreases output volatilities. Secondly, it increases consumption volatilities. Thirdly, trade openness does not have any impact on macroeconomic volatilities. Finally, financial development increases both output and consumption volatilities. In the third part, the effects of increasing automation in the production process on the labor share of income are analyzed. Firstly, the examination of historical labor shares of income data in developing and developed countries shows that labor share of income has been decreasing in both group of countries. Then, in the analysis part in which DSGE model is used, the investment specific technological shock given to capital accumulation process and education shock given to human capital accumulation process are added to the model to improve it. In the simulation part, the magnitude of the shocks are defined such that technological shock given to the physical capital is bigger than the education shock given to the human capital and the positive difference between shocks is augmented to detect the effects of increasing automation on labor share of income. The results show that increasing shock difference decreases labor share of income and this confirms the decline of labor share of income seen in both developed and developing countries since 1980s.