An investigation of communication strategies in air traffic control-pilot interactions
Hava trafı̇k kontrol-pı̇lot etkileşiminde ı̇letı̇şı̇m stratejı̇lerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 956168
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Havacılık İngilizcesi, küresel ölçekte önemli fakat çoğu zaman yeterince incelenmeyen bir çalışma alanıdır. Havacılık İngilizcesindeki iletişim esasen kültürlerarasıdır ve bu etkileşimsel türbülans, doğrudan havacılık güvenliğini etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir (Ishihara & Prado, 2021). Bu çalışma, Türkiye bağlamında Havacılık İngilizcesi kullanımına odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, pilotların ve Hava Trafik Kontrolörlerinin (ATC'lerin) İngilizceyi uluslararası iletişim dili olarak kullanırken başvurdukları iletişim stratejilerini belirlemektir. Buna ek olarak, telsiz iletişiminde (R/T) kullanıcıların en çok zorlandıkları ve desteğe ihtiyaç duydukları unsurların da tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, R/T iletişimleri söylem çözümlemesi yaklaşımıyla incelenmiştir. Veriler, İstanbul'daki havalimanlarından (bundan böyle meydanlar olarak anılacaktır) toplanmış ve kış ile yaz mevsimlerinden örnekler alınarak çeşitlendirilmiştir. Veriler, iki yöntemin birleştirilmesiyle analiz edilmiştir. Björkman'ın pragmatik strateji derlemesi (Mauranen, 2006; Lichtkoppler, 2007; Kaur, 2010; Cogo, 2020) ile Macagno'nun (2022, 2023) önerdiği yöntemler gözden geçirilmiş ve entegre edilmiştir. Bu yöntemlerin entegrasyonu, çalışmanın analitik titizliğini artırmayı amaçlamaktadır. Analiz sonucunda, R/T kullanıcılarının başlangıçtaki yaklaşımlarına kıyasla mesajlaşma stratejilerini ve söylem hamlelerini değiştirdikleri görülmüştür. En sık kullanılan stratejiler arasında tekrar ve meta-diyalog öne çıkmıştır. Bu bulgular, önceki araştırmalarla uyumludur (Lichtkoppler, 2007; Macagno, 2023). Ayrıca, veriler pilotların bu çalışmada“İletişim Unsurları”olarak adlandırılan çağrı kodu, frekans, geri okuma ve squawk konularında desteğe ihtiyaç duyduklarını göstermiştir. Araştırma sonuçları, pilotların ve ATC'lerin belirli konu alanlarında iletişim zorlukları yaşadıklarını ve bu sorunları aşmak için belirli pragmatik stratejilere başvurduklarını ortaya koymaktadır. Bulgular, Havacılık İngilizcesi eğitmenleri ve müfredat tasarımcıları için bu stratejilerin ders planlarına entegre edilmesi adına değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aviation English is an important, yet often underexplored area of study on a global scale. Communication in AE is fundamentally intercultural, and that interactional turbulence has the potential to directly affect aviation safety (Ishihara & Prado, 2021). This study focuses on the use of Aviation English in the Turkish context. The aim of this research is to identify the communicative strategies that pilots and Air Traffic Controllers (ATCs) employ when using English as a language of international communication. Additionally, it aims to determine which aspects of radiotelephony (R/T) users find most challenging and require assistance with. To this purpose, R/T communications were analyzed through the lens of a discourse analytic approach. The R/T communications were sourced from Istanbul airports (hereinafter, aerodromes), and the data taken from these aerodromes were diversified from winter to summer times. The data were analyzed by using a combination of two methodologies. Björkman's collection of communicative strategies (Mauranen, 2006; Lichtkoppler, 2007; Kaur, 2010; Cogo, 2020) and the methodologies proposed by Macagno (2022, 2023) were reviewed and integrated. The integration of these approaches aims to enhance the overall analytical rigor of the study. The analysis revealed that R/T users change their messaging strategies and moves compared to their initial approach. We found that repetition and meta-dialogue were among the most frequently employed strategies. These findings comply with previous research (Lichtkoppler, 2007; Macagno, 2023). Furthermore, data indicated that pilots require support regarding what this study refers to as Communication Elements (callsign, frequency, readback, and squawk). The results of our study suggest that pilots and ATCs face communication challenges in specific topic areas, and they tend to employ particular pragmatic strategies to overcome these problems. The findings offer valuable insights for Aviation English educators and curriculum designers to integrate the strategies into their lesson plans