Kelkit Vadisi Dik oyun havası varyantlarının incelenmesi
Investigation of Dik oyun havasi variants in Kelkit Valley
  1. Tez No: 956176
  2. Yazar: GÜRKAN AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kelkit Vadisi, coğrafi konumu itibarıyla Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri arasında bir geçiş noktası olup, bu durum müzik kültürüne de yansımıştır. Bölge, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve sosyo-kültürel açıdan önemli roller üstlenmiştir. Bu çalışmada, Kelkit Vadisi'ne özgü geleneksel müzik kültürü, özellikle 5 zamanlı (3+2) ve 7 zamanlı (2+2+3) ritmik yapılara sahip“dik”oyun havaları üzerinden incelenmiştir. Araştırmada, Tokat, Erzincan, Gümüşhane, Sivas ve Giresun illeri ile bu illere bağlı ilçelerden derlenen ezgiler ve oyunlar analiz edilmiştir.“Rum Diki”,“Dik Horon”ve“Düz”gibi yöresel oyun türleri üzerine yoğunlaşılmış; yazılı kaynaklar, saha çalışmaları, yerel müzisyenlerle yapılan görüşmeler, düğün ve şenlik gözlemleri ile stüdyo kayıtları yoluyla veriler toplanmıştır. Eserler notaya alınarak ritmik yapıları ve melodik motifleri analiz edilmiştir. Aynı ismi taşıyan ezgilerin farklı bölgelerde tempo ve yorum açısından değişiklik gösterdiği, örneğin Refahiye'de ağır, Gümüşhane'de daha hızlı tempoda icra edildiği saptanmıştır. Ezgilerin başlangıç motiflerinde benzerlik olsa da güçlü ses geçişleri ve kapanış bölümlerinde farklılıklar görülmektedir. Yöresel müzikle birlikte icra edilen halk oyunlarının sergilenme biçimleri de incelenmiş; bu oyunların el, omuz ya da serçe parmak temasıyla oynandığı ve yarım daire veya düz sıra formunda sunulduğu belirlenmiştir. Bu durum, Kelkit Vadisi'nde müzik ve dansın güçlü bir bağ içinde yaşatıldığını göstermektedir. Çalışma, bölgenin kültürel mirasının belgelenmesine ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kelkit Valley is a transition point between the Black Sea and Eastern Anatolia Regions due to its geographical location, and this is reflected in its music culture. The region has been home to many civilizations throughout history and has played important socio-cultural roles. In this study, the traditional music culture specific to the Kelkit Valley is analyzed through the“steep”game airs with 5-stroke (3+2) and 7-stroke (2+2+3) rhythmic structures. In the research, melodies and dances collected from the provinces of Tokat, Erzincan, Gümüşhane, Sivas and Giresun and the districts of these provinces were analyzed. The focus was on local game types such as“Rum Diki”,“Dik Horon”and“Düz”; data were collected through written sources, field studies, interviews with local musicians, observations of weddings and festivals and studio recordings. The works were notated and their rhythmic structures and melodic motifs were analyzed. It was found that the melodies with the same name vary in terms of tempo and interpretation in different regions, for example, they are performed at a slow tempo in Refahiye and at a faster tempo in Gümüşhane. Although there are similarities in the opening motifs of the melodies, there are differences in the strong voice transitions and closing sections.The ways in which folk dances performed with local music were also examined; it was determined that these dances were played with hand, shoulder or pinky finger contact and presented in semicircle or straight row form. This shows that music and dance are kept alive in a strong bond in the Kelkit Valley. The study aims to contribute to the documentation of the cultural heritage of the region and its transmission to future generations.