Öğretmen ve yöneticilerin öğrenme ve eğitime ilişkin yaygın inanışlarının (Mitlerinin) araştırılması
Investigating teachers and administrators common beliefs (Myths) regarding learning and education
  1. Tez No: 956177
  2. Yazar: GÖZDE ASKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmanın amacı, katılımcı öğretmen ve yöneticilerin öğrenme ve eğitime ilişkin sahip oldukları doğru bilgiler ile yaygın inanışların (mitlerin) neler olduğunu belirlemek ve bu inanışların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden olan ilişkisel tarama deseninde tasarlanmış bir çalışmadır. Bu amaç doğrultusunda katılımcıların yaş, cinsiyet, yaşanılan il, mezun olunan okul türü, branş, görev kademesi, mesleki kıdem ve bilimsel gelişmeleri takip etme durumları gibi demografik özelliklerine göre öğrenme ve eğitime ilişkin doğru bilgi düzeyleri ile mitlere yönelik inanç ve tutumları analiz edilmiştir. Özellikle okul düzeyi, görev yapılan düzey, branş mesleki deneyim süresi ve bilimsel içeriklere maruz kalma gibi faktörlere göre anlamlı farklılıklar olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2024 yılında İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya illerindeki resmi ve özel okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler, örneklemini ise 2024 yılında İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya illerindeki resmi ve özel okullarda görev yapan 408 öğretmen ve yönetici oluşturmaktadır. Araştırmada“Öğretmen ve yöneticilerin öğrenme ve eğitim kavramları hakkında sahip oldukları doğru bilgiler ile en çok sahip oldukları yaygın inanışlar (mitler) nelerdir?”ve bunların demografik değişkenlerle ilşkisi ne düzeydedir? sorularının yanıtlanması amacıyla verilerin analizinde; betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ki-kare testi, çapraz tablolar, Pearson korelasyon analizi, frekans ve yüzde hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, öğretmen ve yöneticilerin eğitim mitlerine ilişkin inanç düzeylerinin genel olarak yüksek olduğunu ve bazı yaygın eğitsel mitler hakkında bilgi sahibi olsalar da özellikle teknoloji ve yapay zekâ gibi güncel ve dinamik konularda ciddi bilgi eksiklikleri ve belirsizlikler yaşadıklarını göstermektedir. Öğrenmeye ilişkin bulgular ise, katılımcıların gelişim psikolojisi temelli bazı nörobilimsel gerçeklere dair farkındalığa sahip olduğunu ortaya koymakla birlikte, özellikle nöroplastisite, beyin işlevleri ve dil edinimi gibi konularda bilgi eksikliklerinin sürdüğünü göstermektedir. Bulgular, öğretmenlerin popüler kültür ve medyada sıkça karşılaşılan nöromitlere karşı eleştirel süzgeç geliştirmekte zorlandıklarını ve bu tür inançların pedagojik yaklaşımlarını etkileyebileceğini düşündürmektedir. Demografik değişkenler açısından yapılan analizler, mit inançlarının eğitim düzeyi, görev unvanı, mesleki kıdem ve mitlere ilişkin eğitim/seminere katılım gibi değişkenlerle anlamlı ilişkiler göstermediğini; ancak bilimsel yayın okuyan bireylerin toplam puanlarının anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, bilimsel bilgiye erişimin bireysel düzeyde dahi öğretmenlerin düşünme biçimlerini dönüştürebileceğini ve akademik okuryazarlığın mitlerle mücadelede önemli bir koruyucu faktör olduğunu göstermektedir. Bu durum, bilimsel düşünceye düzenli biçimde maruz kalmanın, öğretmenlerin mitlere karşı bilişsel filtre işlevi geliştirmesine katkı sağladığını göstermekte; aynı zamanda bireysel mesleki gelişim çabalarının mitlerle mücadelede kurumsal eğitimlerden daha etkili olabileceğine işaret etmektedir. Tüm bu sonuçlar, öğretmen ve yöneticilerin yalnızca pedagojik değil; eleştirel düşünme, bilimsel okuryazarlık ve disiplinlerarası bilgi bütünlüğü bağlamında da desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Eğitim ortamlarında bilimsel temelli bilgi ile hurafeleşmiş inanışlar arasındaki çizgiyi netleştirebilmek adına, öğretmen ve yöneticilere yönelik yapılandırılmış eğitim programlarının ve politika temelli stratejilerin geliştirilmesi önemlidir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda yapılan yorum ve tartışmalar neticesinde politika yapıcılara, uygulayıcılara, eğitim yöneticilerine ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the accurate knowledge and widespread beliefs (myths) held by participating teachers and administrators regarding learning and education, and to examine whether these beliefs differ according to demographic variables. The research was designed using a relational survey model, which is one of the quantitative research methods. In line with this purpose, participants' levels of accurate knowledge and their beliefs and attitudes toward myths were analyzed according to their demographic characteristics such as age, gender, city of residence, type of graduated school, field, level of duty, professional seniority, and their frequency of following scientific developments. In particular, whether significant differences exist based on factors such as educational background, professional level, experience duration, and exposure to scientific content was also investigated. The study population consists of teachers and administrators working in public and private schools in Istanbul, Ankara, Izmir, and Antalya in 2024, while the sample comprises 408 participants from the same cities and year. The study seeks to answer the following questions:“What accurate knowledge and commonly held myths do teachers and administrators have regarding the concepts of learning and education?”and“To what extent are these beliefs related to demographic variables?”For data analysis, descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), chi-square test, cross-tabulations, Pearson correlation analysis, frequency, and percentage calculations were conducted. The findings revealed that the belief levels in educational myths among teachers and administrators were generally high. While participants demonstrated awareness of some prevalent educational myths, they also showed significant knowledge gaps and uncertainties, especially concerning current and dynamic issues such as technology and artificial intelligence. Findings related to learning indicated that participants were aware of certain neuroscience-based facts grounded in developmental psychology, but knowledge deficiencies persisted particularly in areas such as neuroplasticity, brain functions, and language acquisition. The study suggests that teachers face difficulties in developing a critical filter against neuromyths frequently encountered in popular culture and media, and that these beliefs may influence pedagogical approaches. Analyses based on demographic variables showed no significant relationship between myth beliefs and factors such as education level, professional title, experience, or participation in relevant seminars. However, participants who regularly read scientific publications had significantly higher total scores. This finding suggests that access to scientific knowledge—even at the individual level—can transform teachers' cognitive processes and that academic literacy serves as a protective factor against myths. It also indicates that individual professional development may be more effective than institutional training in combating misinformation. These results underline the importance of supporting educators not only pedagogically but also through critical thinking, scientific literacy, and interdisciplinary knowledge integration. Structured educational programs and policy-based strategies should be developed to clarify the line between scientifically based knowledge and myth-based beliefs in education. Based on the interpretations and discussions derived from the research findings, a set of various recommendations has been developed for policy makers, practitioners, educational administrators and researchers.