Maddenin doğası ünitesinde dijital rozet kullanımının öğrencilerin fen girişimciliklerine etkisi
The effect of digital badges use in the nature of matter unit on students science entrepreneurship
- Tez No: 956190
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın temel amacı fen bilgisi dersi“Maddenin Doğası”ünitesinde dijital rozet kullanımının, ortaokul öğrencilerinin fen girişimciliklerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Ortaokul Öğrencileri İçin Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile öğrenim görmekte olan 5. sınıf seviyesindeki 62 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler 2024-2025 eğitim öğretim yılında toplanmıştır.“Maddenin Doğası”ünitesinde 16 ders saati içerisinde gerçekleştirilen öğretim süreci boyunca, kontrol grubunda Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli fen bilimleri dersi öğretim programına ders kitabı aracılığıyla bağlı kalınmış, deney grubunda öğretim programındaki öğrenme–öğretme uygulamalarına ek olarak sürece oyunlaştırma bileşenlerinden dijital rozetler dahil edilmiştir. Belirlenen“Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği”her iki gruba da ünite öncesi ve sonrasında ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilerin betimsel ve çıkarıma dayalı istatistikleri yapılıp normal dağılım durumlarına bağlı olarak parametrik ve nonparametrik testler ile analizleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 26 paket programı ile yapılmıştır. Analiz sonuçlarında elde edilen bulgulara göre deney ve kontrol gruplarının başlangıçta fen girişimcilikleri açısından birbirlerine denk olduğu görülmüştür. Deney grubu ve kontrol grubu son-test verilerinin karşılaştırılmasında iki grup arasında fen girişimcilikleri açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Dijital rozetin sürece dahil olduğu deney grubunda, öğrencilerin fen girişimcilikleri açısından son test lehine anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the effect of using digital badges in the“Nature of Matter”unit of science lessons on the scientific entrepreneurship of middle school students. A pre-test post-test control group quasi-experimental design was preferred among quantitative research methods. The“Science-Based Entrepreneurship Scale for Middle School Students”was used as the data collection tool. The sample of the study consisted of 62 fifth-grade students enrolled in a state middle school in Üsküdar district, Istanbul, who were receiving education under the Turkey Century Education Model. The data were collected during the 2024-2025 academic year. During the teaching process carried out within 16 class hours in the“Nature of Matter”unit, the control group adhered to the Turkey Century Education Model science course curriculum through the textbook, while the experimental group included digital badges from gamification components in addition to the learning-teaching practices in the curriculum. The“Science-Based Entrepreneurship Scale”was administered to both groups as a pre-test and post-test before and after the unit. Descriptive and inferential statistics were calculated for the obtained data, and analyses were conducted using parametric and nonparametric tests based on the normal distribution conditions. Data analysis was performed using the SPSS 26 software package. According to the findings obtained in the analysis results, it was observed that the experimental and control groups were equivalent in terms of science entrepreneurship at the beginning. When comparing the post-test data of the experimental group and the control group, no significant difference was found between the two groups in terms of science entrepreneurship. In the experimental group, where the digital badge was included in the process, a significant difference was found in favor of the post-test in terms of students' science entrepreneurship.