Üniversite öğrencilerinde psikolojik sağlamlık, sosyal medya kullanım bozukluğu ve dijital iyi oluş düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the association between psychological resilience, social media addiction, and digital well-being levels in university students
- Tez No: 956189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılan bu çalışmada üniversite öğrencilerinde psikolojik sağlamlık, sosyal medya kullanım bozukluğu ve dijital iyi oluş değişkenleri arasındaki ilişkinin ve aynı zamanda bağımsız değişkenler (cinsiyet, medeni durum, eğitim kademesi, algılanan gelir durumu, günlük ortalama sosyal medya kullanım süresi, en fazla kullanılan sosyal medya uygulaması) ile dijital iyi oluş değişkeni arasındaki ilişkinin anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 386 üniversite öğrencisi (230 kadın, 156 erkek) katılmıştır. Verilerin toplanması için“Dijital İyi Oluş Ölçeği”, Psikolojik Sağlamlığı Değerlendirme Ölçeği“, Kısa Sosyal Medya Kullanım Bozukluğu Ölçeği – Erişkin Formu”ve katılımcıların demografik özelliklerine ulaşmak için araştırmacılar tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri analiz etmek için Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Doğrusal Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların dijital iyi oluş düzeyleri medeni durum, eğitim kademesi ve algılanan gelir durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterirken; cinsiyet, günlük ortalama sosyal medya kullanım süresi ve en fazla kullanılan sosyal medya uygulamasına göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bunun yanı sıra psikolojik sağlamlık ile dijital iyi oluş arasında pozitif yönlü, sosyal medya kullanım bozukluğu ile dijital iyi oluş arasında negatif yönlü ve psikolojik sağlamlık ile sosyal medya kullanım bozukluğu arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda üniversite öğrencilerinde psikolojik sağlamlık değişkeninin dijital iyi oluşu anlamlı bir şekilde yordadığı fakat sosyal medya kullanım bozukluğunun dijital iyi oluşu anlamlı bir şekilde yordamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between psychological resilience, social media use disorder, and digital well-being among university students. In addition, it investigated whether digital well-being levels significantly differ based on independent variables (gender, marital status, level of education, perceived income level, average daily time spent on social media, and the most frequently used social media application). A total of 386 university students (230 women and 156 men) participated in the study. Data were collected using the Digital Well-being Scale, the Psychological Resilience Assessment Scale, the Short Social Media Use Disorder Scale – Adult Form, and a Personal Information Form developed by the researchers to obtain demographic information. Independent Samples T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, and Multiple Linear Regression Analysis were conducted to analyze the data. The results indicated that digital well-being levels significantly differed based on marital status, education level, and perceived income status. However, no significant differences were found in digital well-being according to gender, average daily social media usage time, or the most frequently used social media application. Moreover, a positive correlation was found between psychological resilience and digital well-being, while social media use disorder was negatively correlated with digital well-being. A negative correlation was also observed between psychological resilience and social media use disorder. Finally, psychological resilience was identified as a significant predictor of digital well-being among university students, whereas social media use disorder did not significantly predict digital well-being.