Türkiye ve Fransa 8. sınıf matematik ders kitaplarında yer alan soruların SOLO Taksonomisine göre karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of questions in Turkey and France 8th grade mathematics textbooks according to SOLO Taxonomy
- Tez No: 956191
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 8. sınıf ve Fransa'da ortaokul son sınıf düzeyinde kullanılan matematik ders kitaplarında yer alan soruların SOLO Taksonomisi düzeylerine göre karşılaştırmalı analizi amaçlanmıştır. Çalışmada yöntem olarak, nitel araştırma türlerinden olan doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak SOLO Taksonomisinin yapı düzeyleri kullanılmıştır. SOLO Taksonomisi yapı öncesi, tek yönlü yapı, çok yönlü yapı, ilişkisel yapı ve soyutlanmış yapı olmak üzere beş düzeyden oluşmaktadır. Yapılan bu çalışmada soruların düzeyleri belirlenirken yapı öncesi düzey analize dahil edilmemiştir. Çalışmanın verilerini; Türkiye'de 2024-2025 eğitim-öğretim yılı itibari ile kullanılmaya başlanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 8. sınıf matematik ders kitabındaki 405 soru ile Fransa'da ortaokul son sınıf düzeyinde matematik derslerinde kullanılan kitaptaki 443 soru oluşturmaktadır. Her iki kitapta incelenen soruların konularına göre dağılımı tablo olarak sunulmuştur. Sorulara yönelik incelemelerin analizleri, araştırmacı tarafından yapılıp araştırmacı dışında iki uzman görüşüne başvurulmuştur. İncelemeler sonucundaki görüş ayrılıkları için araştırmacı ve uzmanlar görüşmeler gerçekleştirmiş, sorular yeniden incelemeye alınmış ve ortak bir fikirle yeniden düzenlenmiştir. Elde edilen bulguların yüzdelik dağılımı grafik olarak sunulmuştur. Bulgular bölümünde Türkiye kitabına ait 405 sorudan 38 adet, Fransa kitabına ait 443 sorudan 45 adet örnek soru olmak üzere toplam 83 soruya ait SOLO Taksonomisi düzeyi açıklanmıştır. Bu iki ülkeyi temsil eden matematik kitaplarının SOLO Taksonomisine göre değerlendirilmesi sonucunda Türkiye 8. sınıf matematik ders kitabındaki alıştırmalar ve ünite değerlendirme sorularının SOLO Taksonomisine göre düzeyleri en çok soru bulunandan en az soru bulunan düzeye doğru çok yönlü yapı, ilişkisel yapı, tek yönlü yapı ve soyutlanmış yapı olarak sıralanmıştır. Türkiye kitabındaki soruların düzeylerinin tek yönlü, çok yönlü ve ilişkisel yapı seviyelerinde birbirine yakın dağılımlar gösterirken, soyutlanmış yapı seviyesinin diğer yapılara oranla çok daha az bulunduğuna ulaşılmıştır. Fransa ortaokul son sınıf düzeyinde matematik derslerinde kullanılan kitaptaki soruların SOLO Taksonomisine göre düzeyleri en çok soru bulunandan en az soru bulunan düzeye doğru çok yönlü yapı, ilişkisel yapı, soyutlanmış yapı ve tek yönlü yapı olarak sıralandığı sonucuna ulaşılmıştır. Fransa kitabında bulunan soruların SOLO Taksonomisi düzeylerinin, çok yönlü yapı ve ilişkisel yapı düzeylerinde birbirine çok yakın dağılım gösterdiği bunun yanında tek yönlü yapı ve soyutlanmış yapı düzeylerinin bu seviyelere göre daha düşük oranda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. İki ülkeye ait kitaplar karşılaştırıldığında; her iki kitapta da en fazla bulunan düzeyin çok yönlü yapı düzeyi, en fazla bulunan ikinci düzeyin ise ilişkisel yapı düzeyi olduğu sonucuna varılmıştır. Tek yönlü yapı düzeyinden Türkiye kitabında daha fazla sayıda soru bulunurken, soyutlanmış yapı düzeyinden Fransa kitabında daha fazla sayıda soru bulunmaktadır. İki kitabın kendi içinde her düzeyde bulunan soru sayıları değerlendirildiğinde oranları arasında en fazla fark bulunan düzeyin soyutlanmış yapı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre ders kitaplarındaki soruların tüm öğrenme düzeylerini ölçecek biçimde dengeli dağılımının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims for examining and comparing the questions in the mathematics textbooks used for the 8th grade in Turkey and the last year of the secondary school in France in terms of the SOLO Taxonomy levels. The document review technique, one of the qualitative research types, is preferred as the research method for this study. The levels of the SOLO Taxonomy are used as the data collection tool for the study. The SOLO Taxonomy is comprised of five levels as pre-structural, uni-structural, multi-structural, relational, and extended abstract. The pre-structural level is not included in the analysis made to determine the levels of the questions in this study. The data used in the study are comprised of 405 questions available in the mathematics texbook for the 8th grade of the Ministry of National Education in Turkey started to be used as of the 2024-2025 academic year and 443 questions available in the book used for the mathematics courses taught at the last year of the secondary school in France. The distribution by subject of the questions examined in both books is presented in the study in the form of a table. The analyses on the examinations regarding the questions are made by the researchers and the opinions of two experts are also obtained. The researcher and the experts hold meetings to discuss the differences of opinions developed as a result of the examinations and the questions are re-examined and a consensus is reached. The percentile distribution of the findings identified as a result of the study are presented in the form of a chart. In the Findings section, the SOLO Taxonomy levels of a total of 83 questions including 38 questions from among 405 questions in the textbook used in Turkey and 45 questions selected as example from among 443 questions in the textbook used in France. As a result of the review of the mathematics textbooks representing these two countries in terms of the SOLO Taxonomy, the SOLO Taxonomy levels of the exercises and the unit evaluation questions in the 8th grade mathematics textbook used in Turkey are listed as multi-structural, relational, uni-structural and extended abstract from the highest number of available questions to the lowest number in each level. The levels of the questions in the textbook used in Turkey had a closer distribution in terms of uni-structural, multi-structural and relational levels while the ratio of the extended abstract level is lower as compared to the other levels. The SOLO Taxonomy levels of the questions in the textbook used for the mathematics courses taught at the last year of the secondary school in France are multi-structural, relational, extended abstract and uni-structural, as shown from the highest number of available questions to the lowest number in each level. The questions in the textbook used in France have a closer distribution in terms of the multi-structural and relational levels of the SOLO Taxonomy while the ratio of the uni-structural and extended abstract levels is lower as compared to the same. According to the results of comparison between the textbooks used in both countries, the highest number of questions in both books are in the multi-structural level, followed by the relational level. The textbook used in Turkey has more questions in uni-structural level while textbook used in France has more questions in extended abstract level. According to result of evaluation of number of questions of the both textbooks in each level, the extended abstract level has the highest ratio of difference. In the light of the results, the study recommends that the questions in textbooks should have a balanced distribution of all related levels.