Sekizinci sınıf öğrencilerinin matematiksel yaratıcılıkları, merak seviyeleri, akademik başarıları arasındaki ilişkinin cinsiyete göre incelenmesi
Investigating the relationship between eighth grade students' mathematical creativity, curiosity levels, academic achievement and gender
  1. Tez No: 956204
  2. Yazar: BÜŞRA SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
21. yüzyılda hızla değişen ve karmaşıklaşan yaşam koşulları karşısında, yaratıcı düşünme ve özellikle matematiksel yaratıcılığın geliştirilmesi, ortaya çıkan sorun ve zorlukların aşılabilmesi ile birey ve toplumların refahının artırılması açısından temel bir gerekliliktir. Bu çalışma kapsamında; sekizinci sınıf öğrencilerinin açık uçlu çok çözümlü problemler kullanılarak matematiksel yaratıcılıklarının, yaratıcılığın üç alt bileşeni olarak kabul gören akıcılık, esneklik ve orijinalliğe göre dağılımının değerlendirilerek elde edilen bulgular neticesinde matematiksel yaratıcılık, merak ve akademik başarı seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin cinsiyete göre nasıl farklılaştığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemine göre yapılmış olup çalışma grubunu belirlemek için kolay örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu, Marmara Bölgesi'nde öğrenim görmekte olan 95 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilere, altı çok çözümlü açık uçlu problemden oluşan Matematiksel Yaratıcılık Testi ile Matematiksel Merak Ölçeği uygulanmış; akademik başarılarının belirlenmesinde ise okul matematik not ortalamaları esas alınmıştır. Leikin'in (2009) çoklu çözüm görevlerini kullandığı model ile matematiksel yaratıcılığın değerlendirmesi yapılmıştır. Matematiksel yaratıcılık, matematiksel merak ve akademik başarı arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Yapılan bu analiz sonucunda matematiksel yaratıcılık ve akademik başarı arasında anlamlı ilişki bulunduğu, matematiksel merakın ise matematiksel yaratıcılığı ve akademik başarıyı yordamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of the rapidly evolving and increasingly complex conditions of the 21st century, fostering creative thinking—particularly mathematical creativity—is essential for addressing emerging challenges and enhancing the welfare of both individuals and society. This study aims to investigate the relationship between mathematical creativity, curiosity levels, and academic achievement among eighth-grade students. Specifically, it evaluates students' mathematical creativity through open-ended, multi-solution problems, analyzing its distribution across the three widely recognized subcomponents of creativity: fluency, flexibility, and originality. Furthermore, the study seeks to determine how these relationships vary according to gender. Employing a correlational survey design, a quantitative research method, the study utilized convenience sampling to select its participants. The sample comprised 95 students attending schools in the Marmara Region. Participants completed the Mathematical Creativity Test, consisting of six open-ended problems with multiple solutions, alongside the Mathematical Curiosity Scale. Academic achievement was assessed based on students' average mathematics grades. The evaluation of mathematical creativity was conducted utilizing Leikin's (2009) model, which incorporates multiple-solution tasks. To examine the relationships among mathematical creativity, mathematical curiosity, and academic achievement, Spearman's rank-order correlation was employed. The analysis revealed a significant positive correlation between mathematical creativity and academic achievement. Conversely, mathematical curiosity did not significantly predict either mathematical creativity or academic achievement.