Senaryo yazarlığında Syd Fıeld Paradigması: Karabal film senaryosu örneği̇
Syd Field Paradigm in screenwriting: A case study of the Karabal film script
- Tez No: 956205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, senaryo yazımını modern sinema endüstrisinde mühendislik disiplinleriyle örtüşen teknik bir süreç olarak ele almaktadır. Antik Yunan'dan günümüze uzanan dramatik yapı ilkeleri, özellikle Syd Field Paradigması gibi modellerle standartlaşarak Hollywood filmlerinde geniş yankı bulmuştur. Bu paradigma, üç perdeli yapısı ve belirgin dönüm noktalarıyla yaratıcı sürece sistematik bir yaklaşım sunar. Çalışma, Syd Field Paradigması'nın Türk sinema sektöründeki uygulanabilirliğini Karabal isimli özgün bir uzun metraj senaryo üzerinden ampirik olarak incelemektedir. Türk sinemasındaki mesleki uzmanlaşma eksikliği ve plansızlık gibi yapısal sorunlar göz önüne alındığında, tezin temel amacı, uluslararası yazım normlarının Türk sinemasına entegrasyon potansiyelini değerlendirmek ve nitelikli senaryoların yazımına katkı sağlamaktır. Metodoloji, dramaturji kuralları ve geliştirilmiş ilkelerden oluşan kapsamlı bir literatür taramasına dayanırken, nitel veri toplama ve analiz yöntemleri Karabal senaryosu üzerinden paradigmanın etkilerini değerlendirmiştir. Elde edilen bulgular, Syd Field Paradigması'nın senaryo bütünlüğünü, akıcılığını ve karakter gelişimini destekleyerek yaratıcı süreci disipline edebileceğini göstermektedir. Karabal senaryosunun üç perdeli yapıya uygun geliştirilmesiyle hikâyenin organik bir akış kazanabileceği gözlemlenmiştir. Yerel ve toplumsal referansların bu evrensel yapıya entegrasyonu,“glokal”bir anlatı potansiyeli yaratabilir. Bu yaklaşım, Türk sinemasında teknik disiplin eksikliğini giderme ve profesyonel yazılım kullanımını teşvik etme potansiyeline sahiptir. Ancak çalışma, paradigmanın katı uygulamasının yaratıcı özgünlüğü sınırlayabileceği gibi sınırlılıklara da dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, bu tez, Syd Field Paradigması'nın senaryo yazımında yalnızca bir teknik rehber değil, aynı zamanda bir kalite ve sürdürülebilirlik ölçütü olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Gelecekte, sinema eğitiminde ve sektör pratiklerinde paradigma tabanlı yaklaşımların benimsenmesi, Türk sinemasının uluslararası alandaki rekabet gücünü artırarak içerik üretiminde hak ettiği seviyeye ulaşmasına önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines screenwriting as a technical process that intersects with engineering disciplines in the modern cinema industry. Rooted in ancient Greek dramatic principles, these concepts have been standardized through models like the Syd Field Paradigm, which has significantly influenced Hollywood films. This paradigm offers a systematic approach to the creative process with its three-act structure and distinct plot points. The study empirically investigates the applicability of the Syd Field Paradigm within the Turkish cinema sector, focusing on an original feature film screenplay titled Karabal. Given the structural issues in Turkish cinema, such as a lack of professional specialization and disorganized production, the primary aim of this thesis is to evaluate the potential for integrating international writing norms into Turkish cinema and to contribute to the creation of higher-quality screenplays. The methodology relies on an extensive literature review covering dramaturgy rules and developed principles, while qualitative data collection and analysis methods assess the paradigm's impact through the Karabal screenplay. The findings suggest that the Syd Field Paradigm can discipline the creative process by supporting screenplay integrity, fluidity, and character development. Developing the Karabal screenplay in line with the three-act structure allowed the story to achieve an organic flow. Integrating local and societal references into this universal structure may create a“glocal”narrative potential. This approach has the potential to address the lack of technical discipline in Turkish cinema and encourage the use of professional screenwriting software. However, the study also highlights limitations, such as the paradigm's rigid application potentially restricting creative originality and not fully aligning with local narrative traditions. Ultimately, this thesis indicates that the Syd Field Paradigm can serve not only as a technical guide but also as a standard for quality and sustainability in screenwriting. Adopting paradigm-based approaches in future cinema education and industry practices could significantly enhance Turkish cinema's international competitiveness, helping it reach its deserved level in content production and recognition.