Halk eğitim merkezlerindeki yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde karşılaşılan problemlere dair idareci ve öğretmen görüşleri
Administrators' and teachers' opinions on the problems encountered in teaching Turkish as a foreign language in public education centers
  1. Tez No: 956206
  2. Yazar: NURGÜL KAYA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, Halk Eğitim Merkezlerindeki yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde karşılaşılan problemlere dair idareci ve öğretmen görüşlerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel yöntem takip edilerek durum deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örnekleme metodu kullanılmış olup 11 öğretmen 7 idareciyle yüz yüze görüşme yapılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular, yabancılara Türkçe öğretimi sürecinde görev alan öğreticiler ve idarecilerin bu sürece ilişkin deneyim, gözlem ve değerlendirmelerinin bir bütün olarak ele alınmasının, uygulamanın niteliğini artırma açısından önem taşıdığını göstermektedir. Öğretici ve idareci görüşleri arasında hem örtüşen hem de görev tanımlarından kaynaklı farklılaşan yönlerin bulunduğu dikkat çekmektedir. Öğreticiler, değerlendirmelerinde daha çok öğretim süreçlerine, sınıf içi dinamiklere, öğrenci farklılıklarına, materyal kullanımı, yöntem ve tekniklerin uygulanabilirliğine ve pedagojik süreçte karşılaşılan sorunlara odaklanmıştır. Özellikle devamsızlık, öğrenci motivasyon eksikliği, telaffuz zorlukları, soyut kavramların öğretimi ve fiziki imkanların yetersizliği gibi öğretim sürecini doğrudan etkileyen unsurlar, öğreticiler tarafından sıklıkla dile getirilmiştir. Bununla birlikte öğreticiler, kültürel farklılıkları bir engel olarak değil öğretimi zenginleştiren ve kültürel etkileşimi artıran bir fırsat olarak değerlendirmekte ve bireysel farklılıklara uygun plan takip etmektedir. İdareciler, sürece daha çok idari ve kurumsal bir perspektiften yaklaşmıştır. Kursların açılma ve yürütülme süreçleri, kaynakların temini, öğretmen görevlendirmeleri, ders saatlerinin yeterliliği, tanıtım faaliyetleri, değerlendirme uygulamaları ve toplumsal katkı gibi yapısal unsurlar üzerinde durulmuştur. Bulgular, idarecilerin kursların yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal destek, sosyal medya tanıtımı ve sivil toplum iş birliklerinin önemine vurgu yaptığını göstermektedir. İdareciler, kurumda tanımlanan görevlere odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the opinions of administrators and teachers on the problems encountered in teaching Turkish as a foreign language in Public Education Centers. In line with this purpose, the qualitative method was followed in the research and the case design was preferred. The maximum variation sampling method was used in determining the study group and face-to-face interviews were conducted with 11 teachers and 7 administrators. The data of the research was collected with a semi-structured interview form. The content analysis method was used in the analysis of the data. The findings obtained in the research show that considering the experiences, observations and evaluations of the instructors and administrators who take part in the process of teaching Turkish to foreigners as a whole is important in terms of increasing the quality of the application. It is noteworthy that there are both overlapping and different aspects arising from job descriptions between the opinions of the instructors and administrators. In their evaluations, the instructors focused more on teaching processes, classroom dynamics, student differences, use of materials, applicability of methods and techniques and problems encountered in the pedagogical process. In particular, factors that directly affect the teaching process, such as absenteeism, lack of student motivation, pronunciation difficulties, teaching abstract concepts, and inadequacy of physical facilities, were frequently mentioned by instructors. However, instructors do not consider cultural differences as an obstacle but rather as an opportunity that enriches teaching and increases cultural interaction, and they follow plans that are appropriate for individual differences. Administrators approached the process from a more administrative and institutional perspective. Structural elements such as the opening and running of courses, provision of resources, teacher assignments, adequacy of course hours, promotional activities, evaluation practices, and social contribution were emphasized. The findings show that administrators emphasize the importance of institutional support, social media promotion, and civil society collaborations for the dissemination of courses. They focus on the tasks defined in the institution.