Bas gitar tellerinde kullanılan kaplama malzemelerinin yapısal özelliklerinin tınıya olan etkilerinin araştırılması
An investigation into the tonal effects structural properties of coating materials used in bass guitar strings
- Tez No: 956212
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, modern üretim teknikleriyle geliştirilmiş polimer kaplamalı bas gitar telleri ile geleneksel kaplamasız tellerin tınısal özelliklerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Günümüzde müzikal performansın temel unsurlarından biri olan tını kalitesi, tel üretiminde kullanılan yapı malzemelerinden doğrudan etkilenmektedir. Bu bağlamda, çalışmada tını performansı nicel verilerle analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma hem malzeme bilimi hem de ses mühendisliği disiplinlerini bir araya getiren çok boyutlu bir yaklaşımla yürütülmüştür. Bu disiplinlerarası yaklaşım, tellerin fiziksel ve akustik özelliklerini kapsamlı bir şekilde anlamamızı sağlamıştır. Çalışmada deneysel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, tellerin yapısal bileşenleri ICP-MS, FE-SEM ve EDX gibi ileri tekniklerle detaylı olarak analiz edilmiştir. Akustik özellikler ise Welch yöntemiyle ortalama spektrum analizi ve STFT zaman-frekans çözümlemesiyle kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Örneklem, Türkiye'de yaygın olarak satışta bulunan üç farklı markaya ait yedi tel numunesinden oluşmaktadır. Her telin boş pozisyon, 5. perde ve 12. perde notaları ayrı ayrı çalınarak kayıt altına alınmış ve analiz sürecine dahil edilmiştir. Bu titiz veri toplama süreci, sonuçların güvenilirliğini artırmıştır. Elde edilen sonuçlar, kaplamasız tellerin üst frekanslarda daha enerjik harmonikler ürettiğini ve daha parlak, uzun süren bir tını karakterine sahip olduğunu göstermektedir. Kaplamalı teller ise daha dengeli, yumuşak ama hızlı sönümlenen bir ses yapısı sunmaktadır. Bulgular, müzisyenlerin tel tercihlerinde yapısal malzeme farkındalığını artırmayı hedeflemekte ve farklı tını beklentilerine sahip bas gitaristlere rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, müzik aleti teknolojileri alanında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comparative analysis of the tonal characteristics of modern polymer-coated bass guitar strings and traditional uncoated strings. The quality of timbre, a fundamental element of musical performance today, is directly influenced by the structural materials used in string production. In this context, the study quantitatively evaluates and analyzes timbre performance. The research adopts a multidimensional approach, integrating both materials science and sound engineering disciplines. This interdisciplinary perspective allowed for a comprehensive understanding of both the physical and acoustic properties of the strings. The study employed an experimental research method, with the structural components of the strings meticulously analyzed using advanced techniques such as ICP-MS, FE-SEM, and EDX. Acoustic properties were thoroughly assessed through average spectrum analysis using the Welch method and STFT time-frequency decomposition. The sample consisted of seven string specimens from three different brands widely available in Turkey. Each string's open-string, 5th-fret, and 12th-fret notes were individually played, recorded, and included in the analysis process. This rigorous data collection process enhanced the reliability of the results. The findings indicate that uncoated strings produce more energetic harmonics in the upper frequencies, yielding a brighter and more sustained tonal character. Coated strings, on the other hand, offer a more balanced, softer, yet rapidly decaying sound structure. The results aim to increase musicians' awareness of structural material differences in their string preferences and guide bass guitarists with varying tonal expectations. This study fills an important gap in the field of musical instrument technologies.