Su yapılarında enjeksiyon uygulamalarının önemi: Yusufeli Barajı örneği
The importance of grouting application in water structures: Yusufeli Dam example
- Tez No: 956217
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Baraj güvenliği açısından enjeksiyon uygulamaları büyük bir öneme sahiptir. Başarılı bir enjeksiyon uygulaması için, yüzey ve yeraltı jeolojisinin ayrıntılı olarak araştırılması; enjeksiyonda uygulanacak basınç, karışımlar ve paternin saha koşullarına göre hazırlanmış olması gerekmektedir. Bunun için özellikle büyük barajlarda deneme enjeksiyonları yapılarak, uygulamanın gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır. Günümüzde tünel açma metotlarındaki yeniliklere paralel olarak geliştirilen enjeksiyon yöntemi değişiklikleri, kimyasal enjeksiyon yöntemlerinin ekonomik olarak kullanılmaya başlanılması, gerek klasik çimento enjeksiyonu gerekse kimyasal enjeksiyonda kullanılan katkı malzemelerinin her geçen gün gelişmesi ve çeşitliliğinin artması sebebiyle enjeksiyon uygulamalarına bazı yenilikler getirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda kullanılan karışım oranlarında farklılıklar ortaya çıkmıştır. Karışımda kullanılacak çimento, su, kimyasal katkı malzemeleri (akışkanlaştırıcı, priz hızlandırıcı vb.) ve bentonitin cinsi, miktarı ve ilave etme zamanı deneylerle belirlenmektedir. Gerçekleştirilen çalışmalarda çimento/su şeklinde belirlenen karışım oranları yüzde olarak daha tedrici bir geçişle sıralanmış (1/1, 10/9, 5/4, 7/5) ve su oranının yüksek olduğu 1/3 ve 2/3'lük karışımların kullanılmasına son verilmiş, katkıların eklenmesiyle daha kararlı hale getirilmeye çalışılan 1/1'lik karışımla enjeksiyona başlanılmasına karar verilmiştir. Karışıma giren bentonitin oranı ise en fazla %1 ile sınırlandırılmıştır. Bunlar barajların inşası esnasında rutin çalışmalar olmakla birlikte inşa esnasında veya sonrasında bir sorunla karşılaşılması durumunda projeye özgü daha detaylı çalışma yapılmakta, enjeksiyon uygulamasında gerekli değişikliklere gidilebilmektedir. Yusufeli Barajı ve Hes Projesine özel uygulanan yöntemde bu çalışma kapsamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Grouting applications have great importance in dam safety. For a successful grouting application, surface and underground geology should be investigated in detail hence grouting pressure, mixtures and pattern are designed accordingly. For this purpose, trial grouting should be carried out, especially in large dams, to ensure proper grouting design. Nowadays, there is a need to bring some innovations to grouting applications due to the changes in grouting methods developed in parallel with the innovations in tunneling methods, the economical use of chemical grouting methods, and the development and diversity of additive materials used in both classical cement grouting and chemical grouting. Studies present various grout mixtures. Sort, amount and time of mixing/adding of cement, water, chemical additives (fludifier and hardening accelerator etc.) and bentonite are specified by trial tests. The mixture ratio of cement/water are listed in a more gradual transition as a percentage (1/1, 10/9, 5/4, 7/5) and the use of 1/3 and 2/3 mixtures with high water content were discontinued. Starting to grout with a 1/1 mixture, which was made more stable by additives, is decided to be used. The proportion of bentonite in the mixture is limited to a maximum of 1%. Although these are routine studies during the construction of dams, if a problem is encountered during or after construction, more detailed studies are carried out specific to the project and necessary changes can be made in the grouting application. The method specifically applied to the Yusufeli Dam and Hepp Project is also included in the scope of this study.