3 ve 4-boyutlu öklidyen uzaylarda quasi-çatılı helisler
Helices with quasi-frame in 3 and 4-dimensional euclidean spaces
  1. Tez No: 956216
  2. Yazar: EBRAR DOĞANKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada 3-boyutlu uzayda ve 4-boyutlu uzayda bir uzay eğrisinin quasi-çatısı kullanılarak helis kavramı üzerine odaklanılmıştır. Beş bölümden oluşan bu çalışmada; birinci bölümde genel olarak tezde kullanılan kavramlar ile çalışmanın amacı dile getirilmiştir. İkinci bölümde helis, slant helis ve Darboux helis ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalarla ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Öklidyen 3-uzayda bir eğrinin Frenet çatısı tanımlanmıştır. Frenet çatısı ve Frenet eğrilikleri yardımıyla Frenet türev denklemleri gibi temel kavramlar tanımlanmıştır. Daha sonra helis, slant helis ve Darboux helis kavamları için tanımlar verilmiştir. Küresel göstergeler yardımıyla bir eğrinin helis, slant helis ve Darboux helis olması için sağlanması gereken teoremler verilmiştir. Ancak Frenet çatısı eğrinin ikinci türevinin sıfır olduğu durumlarda hesaplanamadığından bir eğri verildiğinde eğrinin ikinci türevinin sıfır olduğu durumda da hesaplanabilen quasi-çatısı tanıtılmıştır. Yine quasi-çatı için quasi-eğrilikleri ve quasi-varyasyon denklemleri verilmiştir. Ayrıca Öklidyen 4-uzayda da Frenet ve quasi-çatıları için benzer kavramlar aktarılmıştır. Ek olarak 4-boyutlu uzayda helis kavramı ile B2 tip slant helis olma şartı verilmiştir. Dördüncü bölümde, Öklidyen 3-uzayda bir eğrinin quasi-çatısı için quasi-eğrilikleri ve quasi-türev denklemleri kullanılarak küresel göstergeler yardımıyla quasi-helis, quasi-slant helis ve quasi-Darboux helis olma şartları elde edilmiştir. Beşinci bölümde ise 4-boyutlu uzayda quasi-çatı için farklı tiplerden slant helisler üzerine teoriler verilmiş ve Bq2 tip slant helis olma şartı için bir teorem ifade ve ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to focus on the concept of helix using the quasi-frame of a space curve in 3-dimensional space and 4-dimensional space. The study is divided into five sections. In the first section, information about the content of the thesis is given, and the purpose of the study is stated. In the second section, information about the past studies on helix, slant helix, and Darboux helix is given. In the third section, the Frenet frame of a curve in 3-dimensional Euclidean space is defined. Basic concepts such as Frenet frame and Frenet frame equations are described with the help of Frenet frame and Frenet curvatures. Then, definitions are given for the concepts of helix, slant helix, and Darboux helix. Theorems that must be provided for helix, slant helix, and Darboux helix are given with the help of spherical indicators. However, since the Frenet frame cannot be calculated in cases where the second derivative of the curve is zero, the quasi-frame, which can be calculated in cases where the second derivative of the curve is zero when a curve is given, is introduced. Again, quasi-curvatures and quasi-derivative equations are given for quasi-frame. Also, similar concepts are given for Frenet and quasiframes in 4-dimensional Euclidean space. In addition, the concept of helix in 4-dimensional space and the condition of being a B2 type slant helix are given. In the fourth section, the quasi-curvatures and quasi-frame equations for the quasiframe of a curve in Euclidean 3-space are used to obtain the conditions for being quasi-helix, quasi-slant helix, and quasi-Darboux helix with the help of spherical indicators. In the fifth section, theories on different types of slant helices in 4-dimensional space are given and a theorem is expressed and proven for the condition for being a Bq2 type slant helix for the quasi-frame in 4-dimensional space.