Batman ekolojisinde yetiştirilen siirt çeşidi antep fıstığının olgunlaşma periyodundaki fiziksel ve biyokimyasal değişimi
Physical and biochemical changes of siirt pistachio grown in batman ecology during the maturation period
- Tez No: 956224
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, 2023 ve 2024 yıllarında, Antepfıstığı için yeni bir üretim alanı olarak düşünülen ve son yıllarda geniş bahçeler tesis edilmiş olan Batman ekolojisinde yetiştirilen Siirt çeşidinin olgunlaşma periyodunda fiziksel ve biyokimyasal değişimini tespit etmek için yürütülmüştür. Araştırmanın fenolojik gözlem materyalini Batman ekolojisinde Pistacia vera anacı olarak yetiştirilmiş Siirt yozları üzerine aşılı 8x8 metre aralık ve mesafede yetiştirilen 15 yaşındaki“Siirt”çeşidi antepfıstığı ağaçlarının mevcut ekolojik koşullar kapsamında kuru şartlarda yetiştirilen bahçe oluşturmaktadır. Çalışmada 2024 yılında gözlerin patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, çiçeklenme süresi, tam çiçeklenmeden hasada kadar geçen süre ve hasat zamanını kapsayan fenolojik tarihler izlenmiştir. 2023 ve 2024 yıllarında pomolojik ve fitokimyasal analizler için aynı bahçeden olgunlaşma periyodunda birer hafta aralıklarla örneklenen numuneler materyal olarak kullanılmıştır. Laboratuvar şartlarında tespit edilen meyve ağırlığı, randıman, meyve boyutları, çıtlama oranı boş- dolu meyve oranı, meyve iç rengi, toplam yağ, fenolik madde, antosiyanin, flavanoid, ve antioksidan kapasite değerleri bakımından önemli farklılık ve özgün bulgular tespit edilmiştir. Batman ekolojisinde çiçeklenme periyodunun diğer ekolojilerden daha uygun olarak 13 gün sürdüğü, taze meyve ağırlığının %8'lik artışla 2,54 g, iç ağırlığının %34'lük artışla 0,55 g, randımanın %20'lik artışla %46,67, çıtlama oranın %173'lük artışla %70,69, toplam yağ içeriğini %5'lik artışla %58,19 ve meyve iç parlaklık değerinin (L) %11,59 artışla 68,27, yeşil renk değerinin (-a) % 54,43 azalışla 0,77 düzenli olarak önemli oranda azaldığı tespit edilmiştir. Antepfıstığı için yeni üretim bölgesi olan Batman ekolojisinin kaliteli meyve üretimi için uygun ve önemli avantajlar barındırdığı belirtilebilir. Yeni araştırmaların planlanmasına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2023 and 2024 to determine the physical and biochemical changes in the ripening period of the Siirt variety grown in Batman ecology, which is considered as a new production area for pistachios and where large orchards have been established in recent years. The phenological observation material of the research consists of 15-year-old“Siirt”variety pistachio trees grafted onto Siirt varieties grown as Pistacia vera rootstock in Batman ecology at 8x8 meters intervals and distance and grown in dry conditions within the scope of current ecological conditions. In the study, phenological dates including flower bud swelling, beginning of blooming, full bloom, end of blooming, blooming period, period from full bloom to harvest and harvest time were monitored in 2024. Samples sampled at one-week intervals during the ripening period from the same orchard were used as material for pomological and phytochemical analyzes in 2023 and 2024. Significant differences and original findings were determined in terms of fruit weight, kernel ratio, fruit dimensions, splitting rate, empty-full fruit ratio, fruit inner color, total oil, phenolic substance, anthocyanin, flavonoid, and antioxidant capacity values determined under laboratory conditions. It was determined that the flowering period in Batman ecology lasted 13 days more suitable than other ecologies, fresh fruit weight increased by 8% to 2.54 g, internal weight increased by 34% to 0.55 g, kernel ratio increased by 20% to 46.67%, splitting rate rate increased by 173% to 70.69%, total oil content increased by 5% to 58.19%, fruit inner brightness value (L) increased by 11.59% to 68.27, green color value (-a) decreased by 54.43% to 0.77 and decreased regularly and significantly. It can be stated that Batman ecology, which is a new production area for pistachios, is suitable for quality fruit production and has important advantages. New research needs to be planned.